StoryEditorWiadomości z branży

Agrobiznes w służbie polskiego rolnictwa

07.12.2018., 19:12h
We wtorek 27 listopada br. w Auli Kryształowej SGGW, odbyła się Gala Agrobiznesu. Program Gali, nad którą Honorowy Patronat pełnili Jan Krzysztof Ardanowski – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Czesław Siekierski – Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego był wyjątkowo bogaty.

Kto stał na czele AgroBiznesKlubu?

Stowarzyszenie AgroBiznesKlub  reprezentowali: przewodniczący rady dr Janusz Gołos, prezes Maciej Paradowski. Natomiast redakcję miesięcznika AGRO – organizatora konkursu i gali – reprezentowali Elżbieta, Marcin i Leon Wawreniukowie. Partnerami strategicznymi Gali Agrobiznesu 2018 byli: KOWR, ARiMR, KRUS. Wśród licznych gości znaleźli się Wojciech Wilamowski – przewodniczący rady KZSM oraz Waldemar Broś – prezes KZSM. Władze i kadra profesorska SGGW z rektorem prof. Wiesławem Bielawskim. Nie zabrakło parlamentarzystów, przedstawicieli instytucji i organizacji branżowych, samorządowych, związkowych.

Ogólnopolski konkurs Agroprzedsiębiorca RP 2018 przeprowadzony został w następujących kategoriach:

Agroprzedsiębiorca Wszech Czasów RP

W tym roku tytuł ten i nagrodę w postaci szyszaka otrzymali:
  • Tadeusz Badach – prezes zarządu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie,
  • Mieczysław Zaremba – prezes zarządu Rolniczego Kombinatu Spółdzielczego w Bądeczu.

Wybitny Agroprzedsiębiorca RP

Tytuł ten i nagrodę w postaci buzdyganu otrzymują przede wszystkim ci przedsiębiorcy, którzy już legitymują się posiadaniem tytułu Wzorowy Agroprzedsiębiorca RP. Prestiżowy tytuł Wybitny Agroprzedsiębiorca RP może być przyznany również – na wyjątkowych zasadach – tym biznesmenom rolnym, którzy w prowadzeniu swych firm osiągają wyniki na poziomie krajowym bądź europejskim, a nie posiadają na swym koncie tytułu Wzorowy Agroprzedsiębiorca RP. W tym roku tytuł ten otrzymali:
  • Roman Długi – właściciel firmy Asket w Poznaniu,
  • Piotr Frątczak – współwłaściciel firmy Prem-Vit Frątczakowie w Inowrocławiu,
  • Janusz Gruszczewski – właściciel Zakładu Metalowego „Agromasz” w Mrągowie,
  • Marian Szeliga – właściciel gospodarstwa sadowniczego w Żurawicy,
  • Wawrzyniec Zieliński – właściciel Zakładu Projektowania i Usług Komunalnych Poraj – „Świat Roślin – Gospodarstwo Ogrodnicze” w Wawrowie.


  • Tadeusz Badach – prezes zarządu OSM w Krasnymstawie z nagrodą Agroprzedsiębiorcy Wszech Czasów RP

Wzorowy Agroprzedsiębiorca RP

Każdy z nominatów – przy zgłoszeniu do konkursu – wymaga rekomendacji, którą mogą udzielić osoby będące autorytetami z zakresu agrobiznesu i rolnictwa. Nagrodą jest szabla oficerska z wygrawerowanym imieniem i nazwiskiem laureata oraz tytułem. W tym roku zdobyli go:
  • Wiesław Drewnowski – prezes zarządu Stacji i Hodowli i Unasienniania Zwierząt w Bydgoszczy,
  • Łukasz Otremba – właściciel  firmy Swimer w Toruniu,
  • Seweryn i Radosław Borkowscy – prezes i wiceprezes zarządu Kujawskiej Fabryki Maszyn Rolniczych „Krukowiak” w Brześciu Kujawskim,
  • Balbina i Jerzy Kończalscy – właściciele Firmy Produkcyjno-Usługowo-Handlowej Kończalscy Balbina i Jerzy w Starorypinie,
  • Jolanta i Paweł Tomczyk – właściciele gospodarstwa rolnego w Skrajni,
  • Andrzej, Przemysław i Maciej Wojciechowscy – właściciele trzech gospodarstw rolnych w Marianowie Brodowskim, Murzynówku i Młodzikowie, a także hoteli, restauracji, pensjonatu dla koni.



  • Od prawej: Przemysław Bochat – nie tak dawno BIN, obecnie SWIMER, Łukasz Otremba – SWIMER, Andrzej Muszyński – BIN oraz Jan Krzysztof Ardanowski – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi



Zasłużony Promotor Agrobiznesu RP

Tytuł Zasłużony Promotor Agrobiznesu RP i nagroda w postaci szabli oficerskiej przyznawane są ludziom szczególnie zasłużonym w obsłudze polskiego rolnictwa i agrobiznesu. Do tego tytułu mogą ich rekomendować wyłącznie rolnicy i agroprzedsiębiorcy. W bieżącej edycji otrzymali go:
  • Prof. Wiesław Bielawski – rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie,
  • Andrzej Muszyński i Przemysław Bochat – odpowiednio członek rady i członek zarządu Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych zs. w Radzikowie,
  • Lech Kisielewski – współwłaściciel firmy ELMEhurt we Włocławku.
Podczas uroczystej gali wręczono również honorowe odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa” otrzymali je: Grzegorz Fangrat, Remigiusz Labus, Łukasz Otremba, Grażyna Panak, Mirosław Pelczar, Grzegorz Staniszewski, Kamila Szałaj, Lech Szymański, Paweł Tomczyk, Zofia Turkiewicz, Andrzej Wojciechowski, Maciej Zarębski.



  • Od prawej: prezes Wiesław Drewnowski – Wzorowy Agroprzedsiębiorca RP 2018, wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau oraz minister Jan Krzysztof Ardanowski
Poniżej prezentujemy sylwetki (z racji ograniczonego miejsca) wybranych tegorocznych laureatów.

Agroprzedsiębiorca Wszech Czasów RP

  • Tadeusz Badach, od 1973 r. związany z OSM w Krasnymstawie, od 1977 r. jest jej prezesem. Za jego „rządów” OSM Krasnystaw z tradycyjnej wąskoasortymentowej mleczarni przerodziła się w nowoczesny zakład wytwarzający szeroką gamę rynkowych wyrobów mleczarskich, niezwykle cenionych przez szerokie rzesze konsumentów. Prezes Badach zapytany przez AGRO: jakim trzeba być szefem, by pozostawać nim przez kilkadziesiąt lat? – odpowiedział: Specyfika pracy w spółdzielczości wymaga od prezesów nie tylko umiejętności menedżerskiego zarządzania zakładem, ale także pokory w relacjach z faktycznymi właścicielami spółdzielni, którymi są rolnicy – dostawcy mleka. A recepta jest bardzo prosta: nie można być ani za słodkim, ani za kwaśnym. Bo w pierwszym przypadku cię zaliżą, a w drugim – wyplują.
  • Mieczysław Zaremba to kolejny spółdzielca z krwi i kości. 42 lata temu trafił do Bądecza, a od 33 lat kieruje tamtejszym RKS. Bądecki kombinat rolny gospodaruje obecnie na obszarze 2100 ha, zlokalizowanych na terenie 4 gmin i 2 powiatów oraz zatrudnia blisko 100 spółdzielców. Jego dumą jest bydło, w tym ponad 1000 krów o średniej wydajności przeszło 11 700 kg mleka w laktacji. RKS Bądecz sprzedaje rocznie 11,3 mln kg mleka w klasie ekstra.

  • Odznaczeni honorową odznaką „Zasłużony dla Rolnictwa” w towarzystwie ministra rolnictwa


Wzorowy Agroprzedsiębiorca RP

  • Wiesław Drewnowski, od początku swojej kariery zawodowej związany jest z hodowlą zwierząt. Od roku 2011 prezes zarządu Stacji Hodowli i Unasienniania Zwierząt w Bydgoszczy, posiadającej swoje jednostki terenowe w Bydgoszczy, Piątnicy, Olecku, Szczecinku i Zamościu oraz zorganizowaną sieć sprzedawców i grupę ok. 3000 punktów unasienniania w całej Polsce. SHiUZ Bydgoszcz współpracuje z najlepszymi specjalistami z branży w kraju i zagranicą. Jako jedna z pierwszych firm w Polsce w 2017 r. wprowadziła – w ramach szkoleń i kursów inseminacyjnych – do swojego programu EKO – Kursy inseminacyjne, obsługiwane przez najwyższej klasy specjalistów oraz  praktyków z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.

  • Łukasz Otremba, właściciel firmy SWIMER w Toruniu. Od 2008 r. firma SWIMER zaopatruje klientów w wysokiej jakości zbiorniki do magazynowania płynów eksploatacyjnych, pozyskiwane zarówno od producentów krajowych, jak i zagranicznych. W 2013 r. firma SWIMER  uruchomiła produkcję własnych zbiorników. Jej sztandarowym produktem jest typoszereg zbiorników do magazynowania wszelkiego rodzaju substancji płynnych, m.in.: paliw, AdBlue, nawozów, wody i wszelkiego rodzaju środków chemicznych. Obecnie zbiorniki z Torunia, wyposażone w innowacyjne rozwiązania z dziedziny elektroniki, są nie tylko chętnie nabywane przez rodzimych rolników, ale także dostępne w 26 krajach świata.
  • Bracia Seweryn i Radosław Borkowscy, odpowiednio prezes i wiceprezes zarządu Kujawskiej Fabryki Maszyn Rolniczych „Krukowiak” w Brześciu Kujawskim, założonej przed 40 laty przez ich ojca – Janusza w Redczu Krukowym. KFMR „Krukowiak” przy produkcji opryskiwaczy współpracuje z wieloma renomowanymi kooperantami krajowymi i zagranicznymi.

Zasłużony Promotor Agrobiznesu RP

  • Prof. dr hab. Wiesław Bielawski – Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w kadencji 2016–2020. Prof. Wiesław Bielawski stworzył oryginalną szkołę naukową biochemii pszenżyta, a jego dorobek uznaje się za najbardziej wszechstronne kompendium (ze znanych z literatury) wiedzy biochemicznej z elementami fizjologii i cytologii dotyczące pszenżyta. Prof. Wiesław Bielawski ma duży osobisty wkład w dynamiczny rozwój SGGW, jako naukowiec i dydaktyk, a przede wszystkim jako menedżer współzarządzający i zarządzający od wielu lat tą najstarszą i największą uczelnią rolniczą w kraju.Andrzej Muszyński, sekretarz Rady Ekspertów Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych i Przemysław Bochat, członek zarządu PZPRZ – organizacji branżowej, założonej w 1998 r. w celu reprezentowania na forum publicznym interesów wielkiej rzeszy polskich rolników zajmujących się uprawą zbóż. Obydwaj przez wiele lat związani z aleksandrowską firmą BIN i – u boku śp. Stanisława Kaszubskiego, wybitnego marketingowca – okazali się wyjątkowo skutecznymi propagatorami silosów zbożowych BIN wśród polskich rolników. Warte podkreślenia jest ich zaangażowanie w godne reprezentowanie Związku wobec decydentów krajowych i zagranicznych, a także wielki wkład w działalność promocyjno-szkoleniową oraz bliską współpracę z placówkami naukowo-badawczymi.



  • Oni już mają szable. Od prawej: przewodniczący Wojciech Wilamowski, prezes Waldemar Broś i prezes Wiktor Kolbowicz
Ireneusz Oleszczyński
(fot. Ireneusz Oleszczyński)
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. styczeń 2025 13:27