StoryEditorCiekawostki

Alergia na mleko to mit?

07.05.2018., 17:05h
Ostatnio bardzo często rodzice małych dzieci słyszą od lekarza, że prawdopodobnie ich maleństwo może cierpieć na alergię na mleko. Jednak uczulenie na mleko krowie jest znacznie rzadsze niż się na ogół uważa. Z badań klinicznych wynika, że jedynie niespełna 3% dzieci do 2. roku życia ma potwierdzoną alergię na białka mleka krowiego. A w miarę dojrzewania komórek układu pokarmowego wzrasta tolerancja na mleko i wśród starszych dzieci zaledwie 0,3% z nich cierpi na alergię pokarmową związaną z białkiem mleka.
Im szybciej zauważy się taką alergię, tym szybciej można podjąć odpowiednie leczenie i może być wyleczone – podpowiada prof. Jadwiga Charzewska.

Z nietolerancją laktozy można walczyć

Problemem może być także nietolerancja pokarmowa na laktozę, czyli cukier wchodzący w skład mleka. Taka przypadłość może pojawić w każdym wieku, także u osób starszych i często występuje u tych, którzy przerwali spożywanie mleka i produktów mlecznych po dzieciństwie. Z tego powodu zazwyczaj zupełnie eliminują ze swojej diety mleka, a to z kolei prowadzi do praktycznie całkowitego zaniku enzymu laktaza, który jest niezbędny do trawienia laktozy.

Jednak specjaliści od żywienia, twierdzą, że nawet osoby cierpiące na nietolerancję laktozy mogą wyleczyć się z tego. Jednym ze sposobów jest spożywanie niewielkich ilości produktów mlecznych przy okazji posiłków. Można również wprowadzić enzym laktazy w postaci kropel, który dodaje się do mlek przed spożyciem.


Mleko ważnym źródłem wapnia

Z powodu nietolerancji laktozy osoby starsze, które odstawiają mleko i produkty mleczne, mają znacznie częściej problemy z układem kostnym i częściej u nich dochodzi do złamań. Brak mleka i odpowiedniej ilości wapnia prowadzi do problemów z układem kostnym, ale też i mięśniowym, co pogarsza jakość życia, zwłaszcza wśród kobiet powyżej 70. roku życia.   

Paweł Mikos
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 13:37