StoryEditorŻywienie krów

Badając suchą masę kiszonki lepiej zbilansujesz dawkę pokarmową

15.04.2021., 11:04h
Właściwe zbilansowanie dawki pokarmowej możliwe jest tylko wtedy, gdy znamy dokładne parametry pasz. Niestety, ich wartości są zmienne, a szczególnie zmienna jest zawartość suchej masy w kiszonce.

Badaj sucha masę kiszonek w swoim gospodarstwie

Z tego też powodu bardzo dobrym nawykiem jest badanie suchej masy kiszonki. Najlepiej, gdy badanie takie wykonywane jest raz w tygodniu.

Tylko wtedy uzyskamy informację, czy zawartość suchej masy, na podstawie której wyliczona jest dawka pokarmowa, rzeczywiście odpowiada aktualnie skarmianej paszy. Jeżeli pasza jest bardziej wilgotna (w stosunku do ustaleń), to w praktyce krowy pobierają mniej suchej masy, a zatem automatycznie wzrasta procentowy udział paszy treściwej w dawce. Stół paszowy szybciej robi się pusty, gdyż znajduje się na nim mniej paszy objętościowej. Jeżeli tego nie skorygujemy, to istnieje duże ryzyko problemów zdrowotnych, w tym kwasicy żwacza. Jednak z drugiej strony, przy zwiększeniu suchej masy w kiszonce wzrasta ilość niedojadów, dlatego też cotygodniowe pomiary zawartości suchej masy w kiszonce są konieczne. Tylko wtedy hodowca może być pewny, że pasza zadana na stół odpowiada dawce wyliczonej.

Jak szybko i samodzielnie ocenić zawartość suchej masy?

Sposobem na szybką i bezproblemową ocenę zawartości suchej masy bezpośrednio w gospodarstwie jest skorzystanie z kuchenki mikrofalowej, w której w czasie pół godziny można wysuszyć próbkę paszy. Oczywiście, takie badanie możemy zlecić również doradcy żywieniowemu.

Trzeba wiedzieć, że wartości końcowe suchej masy w dawce zmieniają się w zależności od pory roku, jednak naszym celem jest uzyskanie suchej masy na poziomie 38–42%. Latem w świeżo przygotowanej dawce zawartość suchej masy powinna wynosić około 34%, a to z uwagi na fakt, że w ciągu doby pasza mocno wysycha. Z drugiej jednak strony, trzeba pamiętać, że latem, przy wysokich temperaturach wilgotna pasza szybko się psuje. Jeżeli zawartość suchej masy jest za wysoka, można ją obniżyć poprzez dodanie wody.
I tak, aby zmniejszyć zawartość suchej masy z 50 do 42% do 1 tony mieszaniny trzeba by dodać około 200 litrów wody. Jeśli wartość suchej masy jest za niska, zmniejsza się pobieranie paszy, gdyż krowy nie potrafią pobierać paszy papkowatej. Ponadto, taka pasza zanieczyszcza stół paszowy, a psujące się resztki nie zachęcają krów do pobierania kolejnych porcji paszy.


Jeżeli zawartość suchej masy w dawce jest za wysoka, możemy być pewni, że krowy będą sortować pasze
  • Jeżeli zawartość suchej masy w dawce jest za wysoka, możemy być pewni, że krowy będą sortować pasze
Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. listopad 2024 18:22