StoryEditorŻywienie krów

Bolusy - uzupełnienie diety dla krów mlecznych

09.10.2017., 13:10h
Bolusy – bo o nich piszemy – to skondensowane dodatki witaminowe lub mineralno-witaminowe, które stanowią swego rodzaju uzupełnienie diety dla krów mlecznych. Występują w postaci dużych tabletek, kapsułek lub ampułek. Ich główną zaletą jest pewność, że to, co podamy krowie, zostanie przez nią w 100 procentach wykorzystane. W przeciwieństwie do premiksu, który krowy zwykle pobierają niechętnie.

Rodzaje bolusów


Na rynku dostępna jest obecnie szeroka gama bolusów. Są ich różne rodzaje w zależności od przeznaczenia. Jedne przeznaczone są wyłącznie dla jałówek, inne dla krów mlecznych w zależności od fazy laktacyjnej (laktacja, zasuszenie, rozród, okres okołoporodowy itp.).

Bolusy można ogólnie podzielić na 4 typy:
  1. Tabletki musujące – działające bardzo szybko (od kilkunastu minut).
  2. Kapsuły żelatynowe – działające od kilku godzin do kilku dni.
  3. Bolusy erodujące – działające od kilku dni do kilku miesięcy.
  4. Bolusy wypłukiwane – działające bardzo wolno, do kilku miesięcy.

Wspólną cechą wszystkich tych bolusów jest fakt, że w przeważającej mierze są rozkładane i wchłaniane dopiero w jelitach. Nie ulegają degradacji w żwaczu.

Dlaczego warto je stosować?


W przypadku bolusów nie pozostawiamy zwierzętom wyboru. Stosowanie bolusów na początku zasuszenia (dwa miesiące przed wycieleniem) przynosi dodatkowe korzyści, gdyż zawarte w nim pierwiastki wykorzystywane są również przez cielę, eliminując problemy okołoporodowe, takie jak np. odklejenie łożyska. Cielęta rodzą się dużo zdrowsze, żwawsze, mają lepszy apetyt. Ponadto zawarty w bolusie i uwalniany w organizmie selen oraz witamina E w istotny sposób wpływają na obniżenie odsetka trudnych wycieleń, a następnie ropni na jajowodach i cyst jajnikowych. Bolusy aplikuje się krowom stosunkowo prosto, za pomocą specjalnego pistoletu tzw. aplikatora, który wkłada się krowie do pyska. Przed użyciem aplikator powinno się umyć, zdezynfekować i przepłukać, po czym należy umieścić w nim bolus. Następnie należy otworzyć pysk zwierzęcia i wprowadzić aplikator do tylnej części otworu gębowego, trzymając głowę krowy nieco uniesioną do góry. Gdy aplikator zostanie prawidłowo umieszczony należy nacisnąć mechanizm uwalniający bolusy. Wyczucie oporu przy wprowadzeniu oznacza, iż nie został on prawidłowo umieszczony. Należy go wyjąć i czynności rozpocząć ponownie.



  • Stosując bolusy mamy pewność, że zawarta w nich dzienna dawka minerałów i witamin została faktycznie zwierzęciu podana. Ich stosowanie jest również ekonomicznie korzystne, gdyż  bolusy podajemy indywidualnie, natomiast mieszanki mineralno-witaminowe stosujemy dla całej grupy krów, a więc często także dla zwierząt, które ich nie potrzebują


Przy zastosowaniu bolusów mamy pewność, że następuje właściwa podaż minerałów i witamin stosownie do określonych potrzeb fizjologicznych. Odbywa się to zależnie od stanu fizjologicznego, chorób metabolicznych czy pokarmowych.

Beata Dąbrowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. styczeń 2025 07:17