Sektor mleka w infrastrukturze krytycznej
Już od początku pandemii Polska Izba Mleka wspólnie z organizacjami reprezentującymi inne sektory przetwórcze apelowała o wprowadzenie sektora mleczarskiego do infrastruktury krytycznej. Zapewnienie ciągłości odbioru surowca od producentów i produkcja żywności, jest kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa żywnościowego kraju.
Polska Izba Mleka ponownie skierowała postulat do strony rządowej o zabezpieczenie dostaw gazu i energii do zakładów przetwórczych, które powinny być chronione przed ograniczeniami dostaw energii. Brak lub znaczące ograniczenia mogą spowodować gigantyczne straty w polskim mleczarstwie i rolnictwie.
- Jeśli nie będziemy mogli przerabiać mleka z powodu ograniczeń drastycznych obu czynników, nie będziemy mogli odebrać mleka od rolników, a oni z kolei będą musieli je wylać. Dziś wielu z nich mówi, że wyleje przed Sejmem - mówi Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka.
Dlaczego zakłady produkujące żywność powinny być objęte infrastrukturą krytyczną?
Jak podkreśla Polska Izba Mleka, dostęp do energii elektrycznej i gazu ziemnego jest kluczowy na wszystkich etapach hodowli zwierząt i produkcji zwierzęcej i zagwarantowania niezakłóconego procesu produkcji żywności, co jest jedyną gwarancją dostępu żywności dla konsumentów. Dlatego też rząd powinien zrobić wszystko, żeby zabezpieczyć, szczególnie te najwrażliwsze sektory produkcji, w tym właśnie sektor mleka.
Oprac. Kamila Dłużewicz
fot. elements.envato.com