StoryEditorCielęta

Budki dla cieląt typu igloo – o czym pamiętać, by cielęta rosły zdrowo?

23.02.2021., 15:02h
Indywidualne budki dla cieląt typu igloo to coraz powszechniej stosowany system odchowu. I trudno temu trendowi się dziwić, bowiem o korzyściach płynących z inwestycji w budki przekonało się już wielu stosujących je w swoich gospodarstwach hodowców.

Budki dla cieląt nieodłącznym elementem mlecznych gospodarstw

Każdego roku nasi redaktorzy odwiedzają setki mlecznych gospodarstw. Wszyscy potwierdzają, że bez względu na skalę prowadzonej w nich produkcji, budki dla cieląt stają się nieodłącznym elementem mlecznej fermy.

Każdy bowiem hodowca wie, że prawidłowy odchów cieląt to klucz do zdrowych jałówek i przyszłych efektów produkcyjnych krów. Jednym z jakże ważnych warunków dobrego odchowu cieląt jest zapewnienie im odpowiedniego dobrostanu. Niewłaściwe warunki utrzymania osesków oznaczają bowiem jedno – problemy zdrowotne w postaci biegunek czy chorób układu oddechowego, często prowadzących do upadku zwierzęcia.

Zimny wychów jednym z najlepszych metod odchowu cieląt

Hodowcy, którzy od lat stosują zimny odchów cieląt w indywidualnych budkach, zgodnie przyznają, że jest to obecnie jeden z najlepszych sposobów odchowu, przede wszystkim z uwagi na zminimalizowanie ryzyka przenoszenia chorobotwórczych patogenów, przez co odchowywane w ten sposób cielęta są zdrowsze, lepiej pobierają pasze i uzyskują wyższe przyrosty masy ciała.

Cielęta bardzo dobrze adaptują się do temperatury zewnętrznej i jak pokazuje praktyka, doskonale radzą sobie w budkach nawet przy bardzo niskich temperaturach. Warunkiem niezbędnym – podobnie zresztą jak w każdym innym systemie – jest konieczność zapewnienia higienicznych warunków utrzymania.


Przed umieszczeniem kolejnego cielęcia, budka powinna zostać umyta i zdezynfekowana
  • Przed umieszczeniem kolejnego cielęcia, budka powinna zostać umyta i zdezynfekowana

Jakie powinny być warunki w budkach typu igloo?

Budki powinny być zatem usytuowane w miejscu osłoniętym od wiatrów (zalecenia mówią, aby wejście do budki miało ustawienie w kierunku południowym lub południowo-zachodnim) bez przeciągów, a zastosowana w nich ściółka zawsze musi być sucha i w odpowiedniej ilości. Zdrowe cielęta bez problemu poradzą sobie z niskimi temperaturami, o ile otrzymają odpowiednią ilość energii oraz suche miejsce do leżenia.

Trzeba zatem pamiętać, aby przy minusowych temperaturach zwiększyć ilość podawanego zwierzętom pójła. Nierzadko, przy wyjątkowo niskich temperaturach, hodowcy wprowadzają cielęta do budynków inwentarskich, co nie jest jednak dobrym rozwiązaniem, bowiem w ten sposób obniża się odporność zwierząt. W takim przypadku egzamin doskonale zdają ochronne derki.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 23:53