Według badania Dairy Australia, większość rolników odnotowała znaczny wzrost zysku operacyjnego, osiągając rekordowy poziom rentowności w niektórych lokalizacjach. Jednakże produkcja mleka spadła o 5% w porównaniu z sezonem poprzednim.Pexels
StoryEditorObecna sytuacja na rynku mleka

Ceny mleka tak wysokie, że rolnicy na tym zarabiają. Takie cuda tylko w Australii

22.12.2023., 14:00h
Istnieją oznaki wzrostu popytu na produkty mleczne w Chinach, co z czasem może być dobrą wiadomością również dla Polski.

Rynek mleka 2023: warto zachować umiarkowany optymizm

Na ten moment warto jednak zachować umiarkowany optymizm i czekać na dalszy rozwój wydarzeń. Specjaliści z nowozelandzkiego banku Westpac twierdzą, że odkąd 18 października zrewidowali swoją prognozę cen skupu mleka, miały miejsce zarówno korzystne, jak i niekorzystne zmiany, które w większości się zrównoważyły. Biorąc to pod uwagę, należy podtrzymać obecną prognozę ceny mleka w tym sezonie na poziomie 7,25 dolarów nowozelandzkich za kilogram suchej masy mleka, czyli ok. 1,35 zł/l.

Rynki mleczne już wcześniej brały pod uwagę możliwość wystąpienia suszy w związku z trendem pogodowym El Nino (zjawisko pogodowe i oceaniczne polegające na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku). Wiele wskazuje na to, że jest to stwierdzenie przesadne, ale może potencjalnie wyjaśnić spadek cen w listopadzie.

Ceny za surowiec wypłacane australijskim rolnikom są aktualnie wyjątkowo wysokie

Wiosenna produkcja w Nowej Zelandii rozpoczęła się na solidnych podstawach, odnotowując wzrost o 1,3% we wrześniu w porównaniu z tym samym o...

Pozostało 72% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. listopad 2024 08:00