W okresie letnim najważniejszym problemem krów mlecznych jest duże wydzielanie ciepła. Jak duże? Najlepiej podamy to na porównawczym przykładzie. Otóż, odpoczywający człowiek wydziela ciepło na poziomie 100W, czyli jednej żarówki, natomiast krowa niebędąca w laktacji wydziela ciepło na poziomie 9 żarówek. Produkcja 4,5 litrów mleka powoduje wydzielanie dodatkowego ciepła 1 żarówki, a zatem, przy produkcji 45 litrów mleka dziennie krowa wytwarza ilość ciepła równą 19 100-watowym żarówkom. I można sobie tylko wyobrazić, ile ciepła wydziela taka mlecznica, gdy dodatkowo wystawiona jest na ekspozycję słońca. Jak zapobiegać przegrzaniu krów i ile ono kosztuje – na kwietniowej konferencji na UR w Krakowie wykładał dr Israel Flamenbaum z Izraela.
W określaniu ryzyka wystąpienia stresu cieplnego używa się wskaźnika THI (temperature humidity index), który oblicza się uwzględniając temperaturę i wilgotność powietrza. Jeszcze do niedawna uważano, że gdy THI wynosi 72, to krowa nie znajduje się w stresie cieplnym.
Wysoka wydajność krów sprawiła, że parametr ten nie powinien obecnie przekraczać 68. Gdy wilgotność jest niska, średnia temperatura otoczenia, którą krowa toleruje wynosi 25° C. Przy wysokiej wilgotności krowy zaczną cierpieć już w temp. 22°C. Latem w Polsce taka pogoda może występować przez 30–40 dni w roku, ale już w Izraelu 150 dni.
Co się dzieje z krowami na skutek stresu cieplnego? Przede wszystkim stają się apatyczne, zmniejszają pobranie paszy i skracają czas przeżuwania, zwiększając przy tym pobranie wody. Zwierzęta poszukują cienia i wilgotnych miejsc
Cały artykuł przeczytacie Państwo w numerze 26/2016 "Tygodnika Poradnika Rolniczego".
Jeżeli jeszcze nie masz prenumeraty "Tygodnika Poradnika Rolniczego", możesz ją zamówić korzystając z zakładki Prenumerata, zadzwonić pod numer (61) 886 06 30 lub skorzystać z e-wydania.