Choroba niebieskiego języka. Rolnicy apelują o dwie zmianyJózef Nuckowski
StoryEditorChoroby krów

Choroba niebieskiego języka. Rolnicy apelują o dwie zmiany

13.03.2025., 14:00h

Jest odpowiedź resortu rolnictwa na apel KRIR w sprawie opłat za szczepienie przeciwko BTV. Czy państwo za to zapłaci?

BTV - czy szczepionki będą refundowane?

Polscy rolnicy od miesięcy mierzą się z konsekwencjami rozprzestrzeniania się choroby niebieskiego języka (BTV), groźnej dla zwierząt hodowlanych. Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR) zwróciła się niedawno do ministra rolnictwa o uznanie BTV za chorobę zwalczaną z urzędu, lecz bez konieczności przymusowego wybijania zwierząt. Izba domagała się także refundacji szczepionek chroniących przed tą chorobą.

Rynki zbytu ograniczone dla hodowców bydła przez chorobę niebieskiego języka

W piśmie z 21 stycznia 2025 roku prezes KRIR Wiktor Szmulewicz zaznaczył, że chociaż choroba niebieskiego języka nie stanowi zagrożenia dla ludzi, ma poważne skutki dla gospodarki rolnej. Problemem są ograniczenia eksportowe, nałożone mi.in. przez Chiny, Rosję, Kazachstan czy Ukrainę, które znacząco osłabiły sytuację ekonomiczną hodowców bydła i owiec. Warto przypomnieć, że te ograniczenia dotykają również handel materiałem genetycznym tych zwierząt, m.in. nasieniem czy embrionami. Według KRIR konieczna jest pomoc państwa w refundacji szczepień, by rolnicy mogli skutecznie zabezpieczyć swoje stada.

Sprawdź też: Choroba niebieskiego języka: KE zatwierdziła szczepionki, ale jest problem

Czy rząd zrefunduje szczepionki na BTV? MRiRW nie pozostawia złudzeń

W odpowiedzi z 6 marca ministerstwo wyjaśniło, że zgodnie z unijnym rozporządzeniem wykonawczym choroba niebieskiego języka zalicza się do kategorii C+D+E.  Kategoria C oznacza chorobę istotną dla niektórych państw członkowskich UE. Kategoria D dotyczy chorób, przeciwko którym można prowadzić dobrowolne szczepienia. Natomiast kategoria E obejmuje choroby, które wymagają monitorowania lub zgłaszania.

W praktyce to oznacza, ze szczepienia zwierząt przeciwko BTV pozostają dobrowolne. Ministerstwo wskazało, że aktualnie Polska przyjęła rozwiązanie podobne jak Austria, Szwecja czy Portugalia, gdzie hodowcy sami pokrywają koszty zakupu szczepionek.

W piśmie ministerstwa pojawiła się także ważna informacja, że leczenie chorych zwierząt jest dozwolone, ale w przypadkach ciężkich zakażeń powiatowy lekarz weterynarii może nakazać zabicie zwierząt. Za utracone w taki sposób zwierzęta przysługuje rolnikom odszkodowanie z budżetu państwa.

Szczepionki na BTV dostęne w Europie

Tymczasem Główny Inspektorat Weterynarii poinformował, że od lutego tego roku w Unii Europejskiej są dostępne dwie szczepionki przeciwko chorobie niebieskiego języka serotyp 3 (BTV-3) – Bluevac 3 oraz Syvazul BTV 3. Produkty te uzyskały zgodę Europejskiej Agencji Leków i dostępne w sprzedaży, choć zainteresowani rolnicy muszą skontaktować się bezpośrednio z hurtowaniami farmaceutycznymi weterynaryjnych produktów leczniczych, których wykaz znajdziesz TUTAJ.

Koszty badań na obecność BTV ponoszą rolnicy

Problemy związane z BTV to nie tylko kwestia szczepień. Niedawno pisaliśmy o podobnym wniosku Dolnośląskiej Izby Rolniczej (DIR), która apelowała o refundację kosztów badań laboratoryjnych bydła, które są konieczne przy przemieszczaniu zwierząt ze stref ograniczeń. DIR argumentowała, że koszty badań powinno pokrywać państwo, a nie rolnicy, którzy nie mają wpływu na wystąpienie choroby. Więcej informacji o tym problemie znajdziesz w artykule:

image
Choroby zwierząt

Choroba niebieskiego języka. Rolnicy nie chcą ponosić kosztów

Na podst. Małopolska Izba Rolnicza, GIW

Warszawa
11°C
Bezchmurnie
wi_00
niedz.
wi_00
15°C
2°C
pon.
wi_00
19°C
5°C
wt.
wi_00
22°C
9°C
śr.
wi_00
21°C
9°C
czw.
wi_00
18°C
5°C
25. kwiecień 2025 15:45