Choroba niebieskiego języka szaleje w UE. Czy w Polsce będą obowiązkowe badania krów pod jej kątem?Envato
StoryEditorChoroby zwierząt

Choroba niebieskiego języka szaleje w UE. Czy w Polsce będą obowiązkowe badania krów pod jej kątem?

26.10.2023., 13:00h
Już kilka tysięcy gospodarstw w UE zostało zaatakowanych przez chorobę niebieskiego języka i krwotoczną chorobę zwierzyny płowej. W związku z tym producenci bydła apelują o wprowadzenie w Polsce obowiązkowych badań pod kątem tych chorób.

PZHiPBM apeluje o obowiązkowe badania bydła

W krajach UE bardzo szybko rozprzestrzenia się choroba niebieskiego języka i krwotoczna choroba zwierzyny płowej, które zagrażają głównie owcom i bydłu. Zaatakowanych zostało już kilka tysięcy gospodarstw. W związku z tym Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego zwrócił się o wprowadzenie obowiązkowych badań pod kątem tych chorób.

- W związku z rozprzestrzenianiem się w krajach UE, a szczególnie w Holandii, Belgii i Niemczech nowego szczepu choroby niebieskiego języka (BTD) BTV-3 oraz krwotocznej choroby zwierzyny płowej (EHD) w Hiszpanii, Włoszech i Francji, Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego zwrócił się do Głównego Lekarza Weterynarii z wnioskiem o wprowadzenie obowiązkowych badań na obecność tych chorób w przypadku importu zwierząt do Polski z regionów i krajów gdzie EHD i BTD występuje – poinformował Jacek Zarzecki, prezes PZHiPBM.

Polskim producentom wołowiny grozi katastrofa. PZHiPBM próbuje jej zapobiec

Zdaniem Zarzeckiego, ma to duże znaczenie w przypadku Polski, ponieważ w 2022 roku zaimportowaliśmy ponad 255 tysięcy sztuk bydła, a od stycznia do sierpnia 2023 roku ponad 155 tysięcy. 

- Mając na względzie fakt, iż Polska jest jednym z największych producentów wołowiny w Europie oraz spustoszeniem, jakie obie choroby mogą spowodować niezbędne jest podjęcie wszelkich działań uniemożliwiających przedostanie się chorób do Polski – ocenia prezes PZHiPBM.

Zarzecki deklaruje jednocześnie, że jeżeli ze strony Głównego Inspektoratu Weterynarii będą takie oczekiwania, PZHiPBM włączy się do akcji informacyjnej skierowanej do hodowców bydła.

Co to jest choroba niebieskiego języka i krwotoczna choroba zwierzyny płowej?

Choroba niebieskiego języka (Bluetongue) jest zakaźną chorobą przeżuwaczy, zarówno domowych jak i dzikich (chorują na nią bydło, owce i kozy, ale także sarny, jelenie, łosie, afrykańskie antylopy, wielbłądy, słonie), wywoływaną przez wirus z rodzaju Orbivirus (Reoviridae). Zwierzęta nie zarażają się bezpośrednio od siebie, a jedynie poprzez owady kłująco-ssące z rzędu muchówek oraz poprzez krew lub nasienie. Choroba nie przenosi się na inne gatunki zwierząt gospodarskich i domowych oraz na ludzi, co oznacza, że mięso, mleko, skóry i wełna oraz inne produkty pochodzące od przeżuwaczy nie stanowią zagrożenia dla ludzi. Na terytorium Polski choroba niebieskiego języka podlega obowiązkowi zwalczania. 

Epizootyczna choroba krwotoczna (EHE) to choroba wirusowa przenoszona przez stawonogi, atakująca dzikie i udomowione przeżuwacze, jest wpisana na listę chorób podlegających obowiązkowi zgłaszania Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH) od 2008 roku, a w Polsce podlegająca zwalczaniu z urzędu.  

Wykrycie tych chorób na terytorium kraju skutkuje wprowadzeniem ograniczeń w przemieszczaniu zwierząt do innych państw.

oprac. Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. styczeń 2025 01:28