Utrzymywanie krów na głębokiej ściółce przyspiesza proces leczenia nie tylko silnych, ale również średnio i lekko zaawansowanych kulawiznBeata Dąbrowska
StoryEditorSchorzenia racic u krów

Choroby krów: słoma „leczy” kulawizny

02.04.2025., 16:00h

Umieszczenie krów cierpiących z powodu kulawizny w boksach z miękkim podłożem ma same zalety, dlatego też hodowcy utrzymują zwierzęta z silnymi kulawiznami na słomie.

Kulawizna u krów: gdzie leczenie jest najskuteczniejsze?

Okazuje się, że takie rozwiązanie doskonale sprawdza się również w przypadku średnio lub lekko zaawansowanego stanu chorobowego.

Sprawdzili to duńscy naukowcy, porównując skuteczność wyleczenia kulawizn na podłodze szczelinowej, betonowej oraz na słomie. Kulawizny oceniano według pięciostopniowej skali od 1 do 5, przy czym 1 to brak kulawizn, a 5 – krowy z maksymalną kulawizną. Krowy z wartością 3 (kulawizna) oraz 4 (wyraźna kulawizna) były leczone według określonej procedury. W dalszej kolejności, połowę krów umieszczono w boksie z miękkim podłożem dla chorych zwierząt, druga zaś wróciła do stada utrzymywanego w oborze z posadzką szczelinową lub betonową.

Twarda posadzka kontra głęboka ściółka w oborze – wyniki badań nie pozostawiają złudzeń

W trakcie korekcji racic stwierdzono, że 45% krów cierpi z powodu choroby Mortellaro, 24% miała widoczne owrzodzenia racic. Wszystkie sztuki stosownie opatrzono, a następnie obserwowano przez kolejnych 5 dni pod kątem poprawy chodu oraz cofnięcia się zamian chorobowych. Już czwartego dnia zaobserwowano znaczną różnicę pomiędzy grupą krów utrzymywanych na głębokiej ściółce, a grupą krów w oborze z twardą posadzką.

Na stanowiskach z głęboką ściółką – 40% krów oceniono na 4 punkty, a u 46% krów nie stwierdzono już problemów z racicami. W oborze wolnostanowiskowej z twardą podłogą 73% krów oceniono na 4, a tylko u 11% nie stwierdzono problemów z racicami.

Czytaj więcej: Jak szybko wykryć kulawiznę u krowy? 4 najważniejsze objawy

Boks z głęboką ściółką pomoże krowom szybciej wyzdrowieć

Wyniki badań pozwoliły na wyciągnięcie wniosku, że krowy ze średnio zaawansowanymi chorobami racic (ocenione na 3 i 4 punkty) zyskują na utrzymaniu na głębokiej ściółce. Boks dla chorych sztuk suto wyścielony słomą ma bowiem wiele zalet – podłoże jest miękkie więc łatwiej zwierzętom jest dojść do paszy i wody. Grupa jest mniejsza, więc krowy krócej czekają do doju, chętniej się kładą. Ponadto w mniejszym stadzie, mniejsza jest konkurencja chorych krów. To wszystko przyspiesza proces gojenia się racic.

image
Utrzymywanie krów na głębokiej ściółce przyspiesza proces leczenia nie tylko silnych, ale również średnio i lekko zaawansowanych kulawizn
FOTO: Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

Warszawa
9°C
Niewielki deszcz
wi_00
pt.
wi_00
9°C
4°C
sob.
wi_00
16°C
4°C
niedz.
wi_00
22°C
11°C
pon.
wi_00
22°C
12°C
wt.
wi_00
20°C
12°C
07. kwiecień 2025 11:48