Pixabay
StoryEditorOdszkodowanie za choroby

Czy rolnikowi przysługuje odszkodowanie za chorobę niebieskiego języka?

17.12.2024., 15:30h

Choroba niebieskiego języka dotarła już do Polski. W naszym kraju potwierdzono wykrycie pierwszych ognisk. Czy w przypadku wystąpienia tej choroby w gospodarstwie rolnik może uzyskać odszkodowanie?

Czy choroba niebieskiego języka podlega obowiązkowi zwalczania? 

Główny Inspektorat Weterynarii prowadzi listę chorób, które podlegają obowiązkowi zwalczania. Jest ona ustalana na podstawie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Wśród blisko 40 chorób zakaźnych, wymienionych w wykazie, na pozycji 9. znajduje się choroba niebieskiego języka. 

Jak postępować, gdy pojawią się objawy choroby niebieskiego języka? 

Zgodnie z wytycznymi GIW, w przypadku podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej zwierząt, a w szczególności: 

  • poronienia u bydła, świń, owiec i kóz, 
  • objawów neurologicznych u zwierząt, 
  • znacznej liczby nagłych padnięć, 
  • zmian o charakterze krost, pęcherzy, nadżerek lub wybroczyn na skórze i błonach śluzowych zwierząt kopytnych, 
  • podwyższonej śmiertelności zwierząt akwakultury, 

należy bezzwłocznie powiadomić powiatowego lekarza weterynarii. Właściciel, który dopełni tego obowiązku, może liczyć na wypłaconą z budżetu państwa zapomogę za zwierzę, które padło z powodu zachorowania na chorobę zakaźną zwierząt podlegającą obowiązkowi zwalczania zanim powiatowy lekarz weterynarii otrzymał informację o zgłoszeniu. 

Po zgłoszeniu podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej w gospodarstwie, zwierzęta należy odizolować, a po przybyciu na miejsce służb weterynaryjnych obowiązkiem rolnika jest pomoc i współpraca z nimi. 

Przeczytaj także: Choroba niebieskiego języka: czy całe stado może zostać uśmiercone?

Jaka zapomoga przysługuje za krowę, padłą z powodu choroby niebieskiego języka? 

Jeżeli po zgłoszeniu przez rolnika powiatowy lekarz weterynarii uzna, że zwierzę padło z powodu zachorowania na chorobę zakaźną zwierząt podlegającą obowiązkowi zwalczania, właścicielowi przysługuje zapomoga. Jest ona wypłacana w wysokości 2/3 wartości rynkowej zwierzęcia. Wartość tę określa się na podstawie średniej z 3 kwot oszacowania przyjętych przez powiatowego lekarza weterynarii oraz 2 rzeczoznawców wyznaczonych przez tego lekarza z prowadzonej przez niego listy rzeczoznawców. 

Czy rolnik dostanie odszkodowanie za bydło z chorobą niebieskiego języka? 

GIW przewiduje także możliwość wypłacenia rolnikowi odszkodowania. Przysługuje ono za:  

  1. zwierzęta [bydło, świnie, owce, kozy, konie, kury, kaczki, gęsi, indyki, perlice, przepiórki, kuropatwy, bażanty, strusie (Struthio camelus), jeleniowate utrzymywane w warunkach fermowych (jeleń szlachetny - Cervus elaphus, jeleń sika - Cervus nippon i daniel - Dama dama), rodziny pszczele (pszczoła miodna - Apis mellifera) oraz ryby słodkowodne] 
    • zabite lub poddane ubojowi z nakazu organów Inspekcji Weterynaryjnej, 
    • padłe w wyniku zastosowania zabiegów nakazanych przez organów Inspekcji Weterynaryjne przy zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt podlegających obowiązkowi zwalczania. 
  2. zniszczone z nakazu organu Inspekcji Weterynaryjnej przy zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt podlegających obowiązkowi zwalczania produkty pochodzenia zwierzęcego, jaja wylęgowe, pasze oraz sprzęt, które nie mogą być poddane odkażaniu. 

Odszkodowanie przysługuje w wysokości wartości rynkowej zwierzęcia, zniszczonych produktów pochodzenia zwierzęcego, jaj wylęgowych, pasz oraz sprzętu. Wartość rynkową określa się na podstawie średniej z 3 kwot oszacowania przyjętych przez powiatowego lekarza weterynarii oraz 2 rzeczoznawców wyznaczonych przez tego lekarza z prowadzonej przez niego listy rzeczoznawców. Jeżeli mięso zabitego zwierzęcia nadaje się do spożycia przez ludzi, odszkodowanie pomniejsza się o kwoty uzyskane ze sprzedaży mięsa i ubocznych produktów zwierzęcych pozyskanych od tego zwierzęcia.

Przeczytaj także: Choroba niebieskiego języka: jakie są objawy?

Kiedy nie przysługuje odszkodowanie za zwierzę padłe z powodu choroby zakaźnej? 

Nie w każdej sytuacji rolnik otrzyma zapomogę lub odszkodowanie, gdy jego zwierzę padnie z powodu choroby zakaźnej. Nie przysługują one, jeżeli posiadacz zwierzęcia: 

  • nie zastosował się do obowiązków: 
    • określonych w przepisach o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, 
    • związanych ze zgłoszeniem podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej zwierząt, izolacją zwierząt i gospodarstwa lub współpracą z powiatowym lekarzem weterynarii; 
    • w art. 43 ust. 1, 
    • lub obowiązków nałożonych na podstawie art. 44 ust. 1, art. 45 ust. 1, art. 46 ust. 3 oraz art. 47 ust. 1; 
  • wprowadził do swojego gospodarstwa zwierzę: 
    • o którym wiedział, że jest chore, zakażone lub podejrzane o zakażenie lub chorobę, 
    • nieoznakowane lub bez paszportu zwierzęcia, jeżeli są one wymagane przepisami o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, 
    • z naruszeniem przepisów obowiązujących w tym zakresie; 
  • za zwierzęta, produkty pochodzenia zwierzęcego, jaja wylęgowe, pasze i sprzęt, które: 
    • są własnością podmiotów prowadzących działalność w zakresie: 
      • określonym w art. 1 pkt 1 lit. a-c lub art. 4 ust. 3 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, 
      • obrotu produktami pochodzenia zwierzęcego, jajami wylęgowymi lub paszami, 
      • uboju zwierząt lub produkcji mięsa, 
    • przywieziono lub umieszczono na rynku z naruszeniem przepisów obowiązujących w tym zakresie. 

 

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

źródło: GIW

fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. grudzień 2024 15:32