W opiece pooperacyjnej nie można zapominać, że gojenie się ran i związana z tym zwiększona aktywność układu immunologicznego wzmaga zapotrzebowanie krów na energięBeata Dąbrowska
StoryEditorZdrowie krów

Jak zaopiekować się krową po operacji?

01.11.2024., 14:00h

Po zabiegach operacyjnych, takich jak cesarskie cięcie czy przemieszczenie trawieńca, krowy wymagają naszej specjalnej troski, by gojenie się ran i dochodzenie zwierząt do zdrowia przebiegało prawidłowo i szybko.

Przebyte interwencje chirurgiczne u bydła są zawsze dużym obciążeniem dla organizmu zwierzęcia

Operacje w obrębie jamy brzusznej stanowią duże obciążenie dla organizmu krów, co wynika między innymi z podrażnienia otrzewnej, utraty płynów i obciążenia żołądka spowodowanego znieczuleniem.

Wytrzymałość krów na duże operacje, a taką jest cesarskie cięcie, wykazuje się dużą zmiennością osobniczą. Zaburzenia w gojeniu się ran i zapalenie otrzewnej mogą, ale nie muszą wystąpić, nawet jeśli zabieg przeprowadzony był w bardzo sterylny sposób. Niemniej podczas cesarskiego cięcia nie da się całkowicie uniknąć wprowadzenia patogenów do jamy brzusznej, pomimo starannej higieny. Rana po takiej operacji zawsze jest duża, a warunki w oborze nigdy nie są sterylne.

Jak postępować z krową świeżo po operacji?

Tuż po „cesarce” zwierzętom podaje się antybiotyki, środki przeciwbólowe oraz pierwszą kroplówkę. W kolejnych dniach hodowca (po zalecaniach ustalonych z lekarzem weterynarii) podaje dalsze leki. Jednak oprócz monitorowania ogólnego stanu zdrowia krowy oraz pobierania paszy i wody, hodowca powinien dołożyć wszelkich starań związanych z pielęgnacją ran.

Pozostało 66% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warszawa
-4°C
Przeważnie bezchmurnie
wi_00
czw.
wi_00
2°C
-8°C
pt.
wi_00
5°C
-6°C
sob.
wi_00
6°C
-8°C
niedz.
wi_00
8°C
-2°C
pon.
wi_00
8°C
-1°C
21. luty 2025 03:41