Jak korekcja racic wpływa na chód krów? W Izraelu przeprowadzono eksperyment
Na farmie przeszkolony pracownik dwa razy w roku w całym stadzie przeprowadzał rutynową korekcję racic. W sumie badaniem objęto 288 krów podzielonych na 6 grup o różnym poziomie produkcji.
Zachowanie krów mierzono w sposób ciągły za pomocą komercyjnego rejestratora aktywności ruchu i rejestratora czasu przeżuwania. Wydajność mleka rejestrowano podczas każdej sesji doju za pomocą czujnika przepływu mleka. Przeszkolony obserwator przyznawał na miejscu oceny od 1 do 5 w zakresie lokomocji podczas 19 dojów nocnych na przestrzeni trzech miesięcy. Dane dotyczące zachowania i wydajności zbierano od 1 tygodnia przed korekcję racic do 1 tygodnia po korekcji.
Korekcja racic znacznie i trwale poprawia lokomocję krów krów
Wyniki oceny lokomocji pokazują, że odsetek krów z oceną lokomocyjną ≥3 wzrasta z 14% przed do 34% bezpośrednio po korekcji racic. Dwa miesiące po korekcji liczba krów z oceną lokomocji ≥3 spadła do 20%, co w dalszym ciągu było wyższe od wartości wyjściowych 2 tygodnie przed korekcją. Korekcja racic ma trwały wpływ na wyniki w zakresie lokomocji aż do 70 dni po jej wykonaniu.
Poziom aktywności ruchowej krów był znacząco obniżony 1 dzień po korekcji w porównaniu z poziomem przed korekcją. Każdy wzrost wyniku w zakresie lokomocji o jedną jednostkę zmniejszał poziom aktywności krowy o 4,488 bitów/dobę. Wyniki pokazują, że rutynowe przycinanie racic miało wpływ na zachowanie i wydajność krów mlecznych w tym gospodarstwie. Chociaż wpływ na czas przeżuwania i wydajność mleka był stosunkowo niewielki i zależał od interakcji z ustalonymi czynnikami, takimi jak liczba porodów u krowy i etap laktacji.
Andrzej Rutkowski