Dlaczego podczas doju nie leci mleko?
Badania wykazały, że zaburzenia wypływu występuje u ok. 10% krów w pierwszej laktacji, jednak do zablokowania wypływu mleka może dojść także u krów starszych.
Normalnie u krowy stężenie oksytocyny we krwi wynosi od 1 do 3 pg/ml. Podczas mechanicznej stymulacji wymienia stężenie wzrasta do 10–100 pg/ml krwi (w zależności od stymulacji). Zwiększone stężenie oksytocyny we krwi wyzwala wyciskanie mleka pęcherzykowego. U krów z zaburzeniami funkcji wytryskowych wzrost oksytocyny jest praktycznie zerowy.
Jak zapobiegać problemom z oddawaniem mleka?
W zapobieganiu zaburzeń w oddawaniu mleka warto zwrócić uwagę na czas. Od pobudzenia do wypływu mleka mija zwykle 60 sekund. Przerwany wypływ mleka może wystąpić, jeżeli pomiędzy stymulacją wstępną, a założeniem aparatu udojowego upłyną więcej niż dwie minuty. W tym czasie poziom oksytocyny we krwi już ponownie spada ze względu na krótki okres półtrwania hormonu.
Najskuteczniejszą profilaktyką jest jednak zmniejszenie stresu w hali udojowej. Bardzo ważne jest, aby ze zwierzętami obchodzić się spokojnie i dać im czas, ponieważ często kilka czynników stresowych pojawia się razem i są one przyczyną blokady mleka.