Jak objawia się choroba Mortellaro u krów mlecznych?
Choroba objawia się powstawaniem bolesnego wrzodu, początkowo zlokalizowanego powierzchniowo w obrębie bruzdy opuszki, a następnie rozprzestrzeniającego się do szpary międzyracicowej.
Pierwszym symptomem rozwijającego się stanu zapalnego jest wypadanie włosów z piętki i niewielka perforacja skóry w jej obszarze. Dochodzi do rozluźnienia struktury warstwy rogowej, co ułatwia wnikanie bakterii w naskórek. Proces rozpoczyna się przekrwieniem, parakeratozą i surowiczym wysiękiem. Przechodzi on we wrzodziejące zapalenie skóry, na której brzegach tworzy się biały fałd z długimi nastroszonymi włosami.
Choroba o wiele częściej atakuje tylne niż przednie kończyny i pojawia się w stadzie zazwyczaj na skutek wprowadzenia do niego nowych sztuk z zewnątrz. Patogeny szybko bowiem adaptują się do nowego środowiska, stając się potencjalnym źródłem zakażenia kolejnych zwierząt. Szczególnie wrażliwe na zachorowania się jałówki. Chore, zacielają się średnio cztery tygodnie później w porównaniu do zwierząt zdrowych, a w pierwszej laktacji dają nawet 100 kg mleka mniej i oczywiście wymagają dodatkowych kosztów związanych z leczeniem i opieką poinfekcyjną. Zaawansowana postać Mortellaro powoduje silny ból oraz kulawiznę i pilnie wymaga intensywnego leczenia weterynaryjnego.