Nowe ognisko choroby niebieskiego języka w Niemczech
Próbka krwi pobrana od krowy z powiatu Bitburg-Prüm potwierdziła wcześniejsze podejrzenia: zwierzę jest zakażone wirusem choroby niebieskiego języka serotypu 3 (BTV-3). Jest to pierwszy przypadek tej choroby w Nadrenii-Palatynacie. Wcześniej wirus pojawił się w Holandii w 2023 r., a następnie zaczął rozprzestrzeniać się w dwóch niemieckich landach: Nadrenii Północnej-Westfalii i Dolnej Saksonii.
Z jakimi ograniczeniami będą się mierzyć lokalni rolnicy?
Potwierdzenie ogniska oznacza, że Nadrenia-Palatynat jest trzecim landem, którzy przestał być wolny od BTV. Potwierdzenie choroby oznacza dla hodowców ograniczenia w sprzedaży i przemieszczaniu zwierząt hodowlanych, które są wrażliwe na wirusa, czyli owiec, kóz i bydła.
Zwierzęta mogą być przemieszczane do landów wolnych od BTV, tylko jeżeli zostały uprzednio przebadane na obecność wirusa metodą PCR i uzyskały wyniki negatywny w ciągu 14 dni przed przemieszczeniem oraz były chronione przed owadami przenoszącymi wirusa za pomocą środków owadobójczych lub repelentów przez co najmniej 14 dni przed pobraniem próbek.
Jakie są objawy choroby niebieskiego języka u przeżuwaczy?
Choroba niebieskiego języka jest wirusową chorobą owiec, kóz, bydła oraz dzikich przeżuwaczy. Zwierzęta nie zarażają się bezpośrednio od siebie, jedynie za pośrednictwem wektorów, którymi są kuczmany (Culicoides) oraz poprzez kontakt z krwią lub nasieniem.
Wirus nie przenosi się na inne gatunki zwierząt oraz ludzi, co oznacza, że spożywanie mięsa, mleka oraz kontakt z innymi produktami pochodzących od zwierząt potencjalnie chorych, nie stanowi zagrożenia dla ludzi.
Objawy występujące u zwierząt obejmują:
- gorączkę,
- ślinotok,
- zaczerwienienie i obrzęk błony śluzowej jamy ustnej,
- owrzodzenie opuszki zębowej i końca języka,
- kulawizny spowodowane zapaleniem koronki i tworzywa racic,
- łuszczenie się naskórka strzyków i tworzenie się strupów,
- ronienia/rodzenie zdeformowanych cieląt.