Jak dochodzi się do rozwoju zanokcicy u korowy?
Zanokcica zwana również ropowicą międzypalcową powstaje na skutek uszkodzenia skóry w szparze międzypalcowej w wyniku mikrourazów. Powstała rana staje się bramą do wnikania beztlenowych bakterii chorobotwórczych (Bacteroides melanogenicus, Fusobacterium necrophorum), które namnażają się i powodują ropno-martwicowe zapalenie skóry między racicami.
W szparze racicowej pojawia się bolesny dla zwierzęcia obrzęk, który powiększa się, pęka, a następnie otwiera ranę. Racica ulega deformacji: jej wierzchotek staje się bardzo przerośnięty i nie stanowi podparcia dla zwierzęcia.
Jak objawia się ropowica międzypalcowa?
W zdiagnozowaniu zanokcicy pomocne są bardzo charakterystyczne dla tego schorzenia objawy, takie jak:
- obrzęk tkanek międzypalcowych i koronki,
- zmiany martwicze,
- ropna wydzielina o specyficznym gnilnym zapachu
- też unoszenie nogi i unikanie stania.
Jeżeli choroba nie jest leczona, mogą pojawić się objawy ogólne, czyli brak apetytu, gorączka, a tym samym spadek produkcji mleka. Leczenie zanokcicy jest długotrwałe i polega na terapii ogólnej i miejscowej i zawsze powinno być prowadzone pod nadzorem lekarza weterynarii. Podczas leczenia ogólnego podaje się antybiotyk, natomiast leczenie miejscowe polega na usunięciu martwych tkanek i stosowaniu okładów ze środków odkażających pod opatrunkiem.
I na koniec ważna informacja: jeżeli leczenie zanokcicy rozpocznie się w odpowiednim momencie, to choroba jest całkowicie wyleczalna. Warto też pamiętać, że w oborach, w których stosowane są regularne kąpiele racic choroba praktycznie nie występuje.