Przyczyną zaburzeń w oddawaniu mleka jest brak uwalniania oksytocyny podczas stymulacji wymienia na hali udojowej. Bardzo często przyczyną takiego stanu rzeczy jest pojawiający się podczas doju stres.Beata Dąbrowska
StoryEditorProdukcja mleka

Stres blokuje mleko. Dotyka to aż 10% krów

10.05.2024., 15:00h
Stres jest najczęstszą przyczyną zakłóceń oddawania mleka. Badania pokazały, że zaburzenia wypływu mleka występują u około 10% krów w pierwszej laktacji.

Dlaczego mleko nie chce płynąć? Oto główna przyczyna zaburzeń w oddawaniu mleka u krów

Przyczyną zaburzeń w oddawaniu mleka jest brak uwalniania oksytocyny podczas stymulacji wymienia na hali udojowej. Bardzo często przyczyną takiego stanu rzeczy jest pojawiający się podczas doju stres. Krowy są zwierzętami bardzo płochliwymi, a każde zwierzę reaguje na czynniki stresogenne z różnym stopniem wrażliwości. Czynniki stresogenne to wszystkie bodźce, które krowa odbiera jako zagrożenie.

Na co więc warto zwrócić uwagę, by zapobiec ewentualnej blokadzie mleka?

Przede wszystkim należy zapędzać krowy od światła do światła i od ciemności do ciemności, aby uwzględnić opóźnioną adaptację krowy do światła i ciemności. W sytuacji nagłej zmiany światła, oko krowy potrzebuje kilku minut, by dostosować się do warunków świetlnych. Tak więc, równomierne oświetlenie, szczególnie powierzchni komunikacyjnych, sprzyja bezstresowemu wejściu do hali udojowej.

W otoczeniu zwierząt unikajmy szybkich i cichych ruchów. Takowe przypominają bowiem zbliżanie się drapieżnika i mogą wywołać u krowy uczucie strachu.

Krowy mają wysoką rozdzielczość obrazu – od 50 do 60 obrazów na sekundę (ludzie widzą tylko od 6 do 15 obrazów na sekundę), dlatego też krowy szybciej niż my dostrzegają migoczące oświetlenie, które może być dla nich stresujące.

Aby sprawdzić, czy oświetlenie w dojarni jest dla zwierząt jak najbardziej korzystne, należy zbliżyć się do lampy LED i zobaczyć, czy są tam jakieś ciemne paski przechodzące przez światło. Jeśli tak, to może oznaczać, że krowa widzi światło stroboskopowe.

Badania nad wpływem hałasu podczas doju wykazały, że szczególnie pierwiastki wykazują wyraźne objawy stresu podczas okresu poznawania rutyny doju. Unikanie głośnych dzwięków, krzyków, a nawet gwizdania jest więc jak najbardziej wskazane.

image
Przyczyną zaburzeń w oddawaniu mleka jest brak uwalniania oksytocyny podczas stymulacji wymienia na hali udojowej. Bardzo często przyczyną takiego stanu rzeczy jest pojawiający się podczas doju stres.
FOTO: Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. styczeń 2025 16:24