Dlaczego to wysokoprodukcyjne krowy w laktacji są najbardziej narażone na stres cieplny?
Najbardziej podatne na stres cieplny są jednak wysokowydajne krowy w okresie laktacji. Dzieje się tak ze względu na stosunkowo wysoki przyrost ciepła metabolicznego i ciągłą selekcję pod kątem wysokiej produkcji, co ma negatywny wpływ na dobrostan i wydajność krów, przy czym zdolność poszczególnych krów do tolerowania tego stresu jest różna.
Naukowcy z Uniwersytetu w Melbourne zbadali wpływ letnich upałów na krowy rasy holsztyńsko-fryzyjskiej w okresie laktacji, na uniwersyteckiej zrobotyzowanej farmie udojowej w Dookie w stanie Wiktoria w Australii.
Naukowcy zbadali jaki wpływ na krowy mleczne ma stres cieplny. Do jakich wniosków doszli?
Według badań, umiarkowana do wysokiej temperatura otoczenia i wilgotność względna obniżają zdolność bydła mlecznego do utrzymania homeotermii, a gdy temperatura ciała wzrasta powyżej normalnego poziomu fizjologicznego, pojawia się stres cieplny. Celem badania było zmierzenie wpływu letnich upałów na parametry fizjologiczne, takie jak temperatura ciała, częstość oddechów i dyszenia, zachowanie podczas wypasu i parametry produkcyjne krów rasy hf w okresie laktacji, utrzymywanych w zrobotyzowanej oborze.