Skuteczność wchłaniania Ig w pierwszej dobie po porodzie zmniejsza się po 6 godzinach, osiągając minimalny poziom w 24 godzinie życia, w związku ze zjawiskiem znanym jako zamykanie jelitBeata Dąbrowska
StoryEditorOchów cieląt bez strat

4 czynniki, od których zależy wykorzystanie siary przez cielęta

13.08.2024., 14:30h

O jakości siary i jej nieocenionej wręcz roli w odchowie cieląt piszemy dużo i często. Niemniej chcąc mieć pewność, że cielę jak najlepiej wykorzysta to cenne źródło biernej ochrony immunologicznej, tak niezbędnej do utrzymania jego zdrowia, uwzględnić należy wiele czynników, które często pomijamy.

Dlaczego siara od starszych krów jest lepsza dla cielęcia?

Jednym z nich jest np. wiek krowy, który wiąże się ze zwiększoną ekspozycją na patogeny. Większość dwuletnich krów ma przeciwciała przeciwko mniejszej liczbie patogenów niż krowy starsze. Krowy w trzeciej lub dalszej laktacji zazwyczaj wytwarzają siarę zawierającą więcej immunoglobulin (Ig) niż młodsze krowy.

Siara podawana cielętom powinna pochodzić od krów, które przebywają w oborze od kilku miesięcy i w związku z tym miały możliwość „narażenia się” na organizmy chorobotwórcze swoiste dla danej obory i odpowiedniego zareagowania, czyli wyprodukowania przeciwciał.

Im więcej siary produkuje krowa, tym mniejsza koncentracja przeciwciał 

Warto też pamiętać, że krowy produkujące duże ilości siary (powyżej 8 kg) często wytwarzają niższe stężenia przeciwciał, prawdopodobnie w wyniku rozcieńczenia. Również intensywne dojenie krów przed wycieleniem w celu złagodzenia przekrwienia i dyskomfortu wymienia poważnie zmniejsza stężenie przeciwciał w siarze po wycieleniu, co spowoduje, że cielę otrzyma w ciągu pierwszych 24 godzin życia znacznie mniejszą ich ilość.

Na przykład, stężenie Ig w wydzielinie poporodowej w ciągu pierwszych 24 godzin po wycieleniu może wynosić tylko 1,6 g/litr zamiast wartości około 68 g/litr. W związku z tym wydzielina wytwarzana po wycieleniu przez krowy intensywnie dojone ma mniejszą wartość dla cielęcia niż ta sama objętość zwykłej siary.

Czytaj więcej: Jak okres zasuszenia krowy wpływa na jakość siary?

Co najbardziej wpływa na skład i jakość siary u krowy?

Skład i jakość siary zależą też m.in. od żywienia krowy. Lepszy poziom białka i energii metabolicznej matki zwiększa wykorzystanie immunoglobulin przez cielęta poprzez zwiększone tempo wchłaniania jelitowego wkrótce po porodzie.

Brak dostarczenia odpowiedniej ilości tych składników z paszy ogranicza syntezę siary i wpływa na jej jakość. Dodatkowo, procesy metaboliczne u wysokoprodukcyjnych krów mlecznych są nasilone w porównaniu do innych zwierząt, dlatego niewłaściwe żywienie może powodować zaburzenia trawienia, co prowadzi do chorób wpływających na skład siary i produkcyjność zwierząt.

image
Skuteczność wchłaniania Ig w pierwszej dobie po porodzie zmniejsza się po 6 godzinach, osiągając minimalny poziom w 24 godzinie życia, w związku ze zjawiskiem znanym jako zamykanie jelit
FOTO: Beata Dąbrowska

Które szczepienia poprawią jakość krowiej siary?

Jakość siary może poprawić też dobry program szczepień. Szczepionki stymulują bowiem zwiększoną produkcję przeciwciał matczynych i pomagają w biernym uodparnianiu cielęcia. W okresie zasuszenia zaleca się szczepić krowy przeciwko rotawirusom, koronawirusowi, Clostridium i Escherichia coli.

Beata Dąbrowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. październik 2024 03:03