Aż 130 tys. euro za cielaka rasy siemental!topagrar.com
StoryEditorZwierzęta

Aż 130 tys. euro za cielaka rasy simental!

29.07.2024., 09:30h

W Bawarii zapłacono za byka rasy simental 130 tys. euro! To rekordowa suma, która przerosła oczekiwania właścicieli zwierzęcia.

Ośmiotygodniowe cielę warte 130 tys. euro

Jak informuje niemiecki portal agrarheute.com, w Bawarii została przeprowadzona historyczna transakcja. Ośmiotygodniowy byczek rasy simental, czystej krwi i bez rogów został sprzedany za 130 tys. euro.

– To niesamowity sukces, z którego tak naprawdę jeszcze nie zdaliśmy sobie sprawy – mówił Benjamin Köhnlein po przeprowadzonej transakcji.

Historia rodziny simentala za 130 tys. euro

Jak wynika z relacji właścicieli byka, historia rodziny krów, z której pochodzi, sięga roku 1957, a jej początki miały miejsce w stajni Köhnlein Gbr.

Homozygotyczny byk simentalski, który został sprzedany za historyczną sumę, jest synem córki IQ, Individual Pp*. Jego GZW znajduje się na poziomie 154, a wartość mleka 141 przy 1 552 kg mleka. Wartość hodowlana została oszacowana na 119. W obszarze sprawności wszystkie indywidualne wartości mieszczą się w trzycyfrowym przedziale. Wyjątek stanowią racice, przez które sprawnościowa wartość hodowlana wynosi 128. Dzięki powyższym parametrom byczek jest numerem 1 wśród swojego genotypowego, przyrodniego rodzeństwa.

Simental z hodowli prowadzonej przez rolnika

Właściciel sprzedanego za 130 tys. euro byka, Benjamin Köhnlein, który jednocześnie prowadzi gospodarstwo i skup buhajów w firmie RiVerGen w Höchstädt zajmującej się hodowlą i inseminacją.

– Chciałbym jednak podkreślić, że był to sukces całej rodziny. Mój brat Dominik doi i karmi zwierzęta. Mój ojciec Richard zajmuje się wycieleniami, hodowlą i opieką nad cielętami, a ja jestem odpowiedzialny za część hodowlaną. Oprócz pracy w gospodarstwie zajmuję się hodowlą w firmie swojego brata. To moja pasja – podsumował Köhnlein.

Jałówka z Podlasia o indeksie 3180 gTPI

Osiągnięciami w hodowli na skalę światową mogą się pochwalić również polscy hodowcy. W czerwcu br. Monika i Tomek Cieślikowie z Pokaniewa na Podlasiu ogłosili, że ich jałówka osiągnęła imponujący amerykański indeks 3180 gTPI.

– Nasze zwierzę osiągnęło super indeksy! Badania wysłaliśmy do USA i okazało się, że nasza 8-miesięczna jałówka ma 3180 gTPI. To główny indeks amerykański. Co jakiś czas, sezonowo wysyłamy próbki, żeby mieć kontrolę i żeby widzieć jak nasze gospodarstwo plasuje się na arenie zachodniej. Chcemy cały czas trzymać rękę na pulsie. Nasze zwierzę jest numer 1. w Polsce, jest bardzo wysoko w Europie – mówi z dumą Tomek Cieślik i dodaje, że praca hodowlana, choć bardzo ciężka, jest satysfakcjonująca.

Więcej o jałówce Moniki i Tomka Cieślików z Podlasia przeczytasz w poniższym artykule:

image

Jałówka od Moniki i Tomka Cieślików jedną z najlepszych w Europie. Potwierdzają to badania z USA

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: agrarheute.com, TPR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 23:01