U cieląt urodzonych w okresie spadku produkcji mleka występują opóźnienia rozwojoweBeata Dąbrowska
StoryEditorOdchów cieląt

Cielęta urodzone w epidemii słabo rosną

15.04.2025., 16:45h

Jedną z konsekwencji ubiegłorocznej epidemii choroby niebieskiego języka okazały się być opóźnienia rozwojowe urodzonych podczas jej trwania cieląt. Do takich wniosków doszli specjaliści ds. bydła z Agrifirm, opierając się na analizie danych z pomiarów młodych zwierząt.

Mniejsze cielęta i problemy okołoporodowe – ukryte konsekwencje epidemii choroby niebieskiego języka

W wielu mlecznych gospodarstwach, w których w zeszłym roku wystąpiła choroba niebieskiego języka, w okresie epidemii urodziły się małe cielęta. U tych zwierząt częściej występowały również problemy związane z tym newralgicznym okresem, jak np. biegunka. Aby poprzeć to praktyczne doświadczenie obiektywnymi danymi, eksperci przeprowadzili analizę wzrostu tych cieląt.

Produkcja mleka jako wskaźnik rozprzestrzeniania się choroby niebieskiego języka

Na podstawie stanu zaawansowania produkcji mleka określono, w jakim okresie na terenie ferm „krążyła” choroba niebieskiego języka. Porównano rozwój cieląt urodzonych w okresie wyraźnego spadku produkcji z rozwojem pozostałych cieląt w tych gospodarstwach. Dane pomiarowe jednoznacznie pokazały, że cielęta urodzone w czasie epidemii nadal pozostawały w tyle pod względem rozwoju nawet kilka miesięcy.

Jak pomóc cielętom nadrobić zaległości? Praktyczne zalecenia dla hodowców

Aby maksymalnie ograniczyć zahamowanie wzrostu, Agrifirm zaleca traktowanie mniej rozwiniętych cieląt tak, jakby były o miesiąc młodsze. Małe cielęta pobierają mniej paszy. Jeśli będą karmione wyłącznie na podstawie wieku, trudno im będzie nadrobić zaległości.

Specjaliści radzą, aby karmić te cielęta mlekiem przez dłuższy czas i uważnie kontrolować spożycie paszy treściwej. Uważają też, że przy odchowie cieląt należy brać pod uwagę ich rozwój, np. dłużej trzymając je na słomie. W przypadku cieląt odsadzonych od matki, ukierunkowane dostosowanie dawki pokarmowej może pomóc ograniczyć zahamowanie wzrostu.

Przypadki uszkodzeń mózgu u nowo narodzonych cieląt​ są powiązane z ubiegłoroczną epidemią 

​Ale słabszy wzrost to nie wszystko. Okazuje się bowiem, że od początku epidemii hodowcy cieląt zmagają się z coraz większą liczbą przypadków uszkodzeń mózgu u młodych cieląt, które nie chcą pić i mimo dużej opieki indywidualnej nie wiedzą, skąd wziąć mleko.

Rozwój mózgu cielęcia odbywa się w łonie matki od trzeciego do ósmego tygodnia. Najprawdopodobniej do zakażenia tych cieląt doszło od matki-krowy latem, na początku ciąży. U cieląt urodzonych w tym roku często występują uszkodzenia mózgu, których objawami są stereotypowe zachowania, nadmierne lizanie, nieprawidłowy chód i ślepota. Objawy zdają się wskazywać na zapalenie opon mózgowych, ale nim nie jest. Leczenie nie jest możliwe, można jedynie zapobiegać chorobie poprzez szczepienie matek.

Beata Dąbrowska
Źródło: Veeteelt

Warszawa
5°C
Zachmurzenie duże
wi_00
sob.
wi_00
14°C
1°C
niedz.
wi_00
14°C
1°C
pon.
wi_00
18°C
6°C
wt.
wi_00
22°C
9°C
śr.
wi_00
21°C
10°C
25. kwiecień 2025 18:44