Cel dobrego odchowu cieląt to najmniejsza z możliwych liczba zabiegów weterynaryjnych oraz brak upadkówBeata Dąbrowska
StoryEditorCielęta

Jak powinno się zachowywać zdrowe cielę?

06.12.2024., 14:30h

W okresie odchowu cielęta swoim zachowaniem dają nam sygnały, czy wszystko jest w porządku ze zdrowiem, żywieniem i utrzymaniem.

Jak zachowuje się zdrowe cielę? Najważniejsze oznaki

Pierwszym i najważniejszym sygnałem samopoczucia cieląt jest ich zachowanie. Tylko zdrowe cielęta czują się dobrze, a zdrowe cielę można rozpoznać na podstawie następujących wskaźników:

  • Cielęta są żywotne i zainteresowane. Reagują poprzez zmianę pozycji uszu oraz są ciekawe skąd dochodzą dźwięki.
  • Oddychają bezszelestnie i jest to praktycznie niewidoczne. Nie kaszlą i nie sapią.
  • Mają czystą i gładką skórę,
  • Odchody mają konsystencję kremową, a kolor żółtawy.

Jakie objawy u cieląt powinny zaniepokoić hodowcę?

Jeżeli widzimy cielęta apatyczne, które nie reagują, mają brudną i sterczącą sierść, a do tego kaszlą i chrypią, trzeba reagować natychmiast. Choroby bowiem hamują rozwój, a skutki tego mogą być odczuwalne jeszcze przez wiele lat.

Bardzo ważne w odchowie cieląt jest też życie społeczne, które to ustala stały rytm dnia z regularnymi okresami odpoczynku (13–16 godzin dziennie) oraz fazami aktywności. Główny okres aktywności przypada na godziny poranne oraz popołudniowo-wieczorne. W godzinach aktywnych cielęta pobierają paszę i wodę, poznają własne otoczenie, np. oblizują i obwąchują urządzenia, prowadzą walkę na rogi z innymi zwierzętami w stadzie lub bawią się zabawkami.

Jak zapewnić cielętom odpowiednią socjalizację?

Życie socjalne oraz zabawa wymagają odpowiednich warunków utrzymania, a przede wszystkim wystarczającej ilości miejsca, a więc przynajmniej 3 m2 powierzchni wybiegowej.

Od 3 dnia życia cielęta można utrzymywać w parach, w podwójnych budkach typu igloo, co służy rozwijaniu zachowań społecznych – razem cielęta lepiej jedzą i szybciej przyzwyczajają się do nowych sytuacji (poidła, zmiana paszy). Poza tym dodatkowe elementy w cielętniku wzbudzają ciekawość zwierząt, pomagają poznawać otoczenie oraz zapewnią zabawę. Do tego celu możemy wykorzystać elektryczne szczotki dla cieląt, wiszące zabawki lub wykonane ze stali nierdzewnej łańcuchy oraz pojemniki z sianem i słomą.

image
Cel dobrego odchowu cieląt to najmniejsza z możliwych liczba zabiegów weterynaryjnych oraz brak upadków
FOTO: Beata Dąbrowska

Cielęta już od początku życia mają silny rytm dobowy

Dla optymalnego samopoczucia cieląt ważne jest również karmienie. Jest ono łatwe do skontrolowania na podstawie sprawdzania przyrostów masy ciała. Dobowe przyrosty u cieląt należy kontrolować między 3, a 6 miesiącem życia i powinny one wynosić około 1200 g, następnie do 14 miesiąca życia od 750 do 900 g.

Cielęta już od początku życia mają silny rytm dobowy. Zdrowe, piją nocą mleko bardzo krótko oraz pobierają niewielkie ilości paszy. Właściwy pokarm pobierają głównie w godzinach rannych, wczesnym popołudniem oraz wieczorem. Nietypowym zachowaniem związanym z pobieraniem paszy to wzajemne obsysanie. Można temu zapobiec robiąc w smoczkach mniejsze otwory, co pozwoli na dłuższe ssanie i lepsze zaspokojenie odruchu. Inną metodą jest podawanie większej ilości preparatu mlekozastępczego.

Beata Dąbrowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2024 12:14