Cielęta więcej czasu odpoczywały leżąc po karmieniu, gdy miały kontakt z człowiekiem, niezależnie od systemu utrzymaniaBeata Dąbrowska
StoryEditorDobrostan cieląt

Kontakt z ludźmi zwiększa dobrostan cieląt

17.03.2024., 15:00h
Warunki hodowlane ograniczają zwierzętom możliwość przejawiania naturalnych zachowań, skutkiem czego mogą być zaburzenia behawioralne. Cielęta zazwyczaj oddzielane są od krów niedługo po porodzie, co sprawia, że nie mają możliwości zaspokajania potrzeby ssania w naturalny sposób.

Nawet pięciominutowy kontakt z człowiekiem korzystnie wpływa na dobrostan cieląt

Naukowcy z Uniwersytetu Florydy wykazali, że socjalizacja z innymi cielętami i ludzki dotyk – nawet przez zaledwie 5 minut, mogą poprawić dobrostan cieląt mlecznych.

Badacze ocenili wpływ wspólnych pomieszczeń i kontaktu z ludźmi po żywieniu (w tym drapania) na obsysanie się i inne zachowania ustne cieląt na początku okresu odsadzenia. W badaniu wzięły udział cielęta rasy holsztyńskiej utrzymywane indywidualnie oraz w parach.

Zapewniono kontakt z człowiekiem w postaci drapania cieląt pod szyją. Człowiek był obecny przez 5 minut w ciągu 15-minutowego okna po porannym odpojeniu. Zachowanie było rejestrowane w sposób ciągły na wideo przez 1 godzinę po karmieniu.

Wyniki wykazały, że cielęta trzymane indywidualnie więcej czasu próbowały ssać elementy kojców, gdy nie miały kontaktu z człowiekiem po karmieniu, w porównaniu z cielętami trzymanymi w parach, ale kontakt z człowiekiem skrócił czas trwania takiego ssania do poziomu, który nie różnił się od cieląt trzymanych w parach. Tak więc, kontakt z człowiekiem miał wpływ na skrócenie całkowitego czasu trwania nieodżywczych zachowań jamy ustnej niezależnie od systemu trzymania; u cieląt trzymanych w parach czas trwania ssania krzyżowego był krótszy, gdy miały kontakt z człowiekiem.

Regularne kontakty cielęcia z człowiekiem mają korzystny wpływ na późniejszą obsługę zwierzęcia

Delikatne obchodzenia się człowieka z cielęciem ma wiele pozytywnych dla nich skutków, w tym zmniejszoną reaktywność na obecność człowieka i większą łatwość obsługi. Poprzednie badania wykazały, że gdy cielęta mają zapewniony pozytywny kontakt z człowiekiem po odpojeniu mlekiem, wykazują większą łatwość obsługi, są łatwiejsze w transporcie i doświadczają mniejszego stresu.

image
Cielęta więcej czasu odpoczywały leżąc po karmieniu, gdy miały kontakt z człowiekiem, niezależnie od systemu utrzymania
FOTO: Beata Dąbrowska

Jeśli chodzi o czas odpoczynku, cielęta spędzały więcej czasu w pozycji leżącej w ciągu godziny po karmieniu, gdy miały kontakt z człowiekiem, niezależnie od systemu utrzymania. W przeciwieństwie do tego, nieodżywcze zachowania jamy ustnej związane z legowiskiem (zazwyczaj lizanie lub połykanie ściółki) występowały w mniejszym stopniu i nie miały na nie wpływu ani system utrzymania, ani kontakt z człowiekiem, co może sugerować, że są one inaczej motywowane niż manipulacje jamy ustnej związane z kojcem.

Beata Dąbrowska

Źródło: Dairy Global

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. styczeń 2025 06:21