Badania potwierdziły, że trzykrotny odpój cieląt sprawia, że lepiej rosną i większość z nich dotrwała do pierwszej laktacji. Pexels
StoryEditorCielęta

Lepsze przyrosty cieląt przekładają się później na wyższą wydajność mleczną krów. Jak je zapewnić?

13.01.2024., 14:00h
Zwiększenie przyrostów masy cielęcia o 1 gram dziennie, w okresie pierwszych 8 tygodni życia zwiększa wydajność mleczną w pierwszej i kolejnych laktacjach o 4 litry dziennie. Potwierdzono także, im więcej przyrasta cielę w pierwszych 65 dniach życia, tym większe jest prawdopodobieństwo, że ukończy pierwszą i każdą kolejną laktację.

Późniejsza wydajność mleczna krów wynika z przyrostów cieliczki i pobrania przez nią starteru

O ile cielęta pijące większe ilości mleka lub preparatu mlekozastępczego rosną lepiej w pierwszych tygodniach życia, to w momencie odsadzenia mogą tracić na masie ciała, przez to, że nie jedzą starteru, bo po prostu nie są głodne. I w takiej sytuacji za wszelką cenę należy unikać.

Okazuje się również, że im większe jest pobranie paszy starterowej w momencie odsadzenia, tym większa jest wydajność mleczna odchowywanych zwierząt. Ponadto, im szybciej jałówki zaczynają pobierać starter, tym dłuższego okresu użytkowania możemy spodziewać się w przyszłości.

Kiedy cielę jest gotowe do odsadzenia?

W momencie odsadzenia cielęta powinny pobierać około 1 kg starteru na dzień. Na każdy wzrost pobrania startera o 1 kg wydajność mleczna w pierwszej laktacji zwiększa się o 287 kg mleka. A więc, naszym celem niekoniecznie powinno być pobieranie dużych ilości startera w okresie odpajania mlekiem, a jak największe pobranie w okresie odsadzenia.

Zwiększenie pobrania starteru możemy uzyskać poprzez stopniowe wycofywanie mleka lub preparatu mlekozastępczego. Wystarczy, że na tydzień przed odsadzeniem zmniejszymy dawkę mleka z 8 do 4 litrów, a znacznie zwiększymy pobranie starteru. Ilość mleka zmniejszamy, gdy cielęta pobierają ok. 0,5 kg paszy starterowej.

I na koniec jeszcze jedna ciekawa infromacja. Otóż wyniki badań potwierdziły, że trzykrotny odpój cieląt sprawia, że lepiej rosną i większość z nich dotrwała do pierwszej laktacji. Rozwiązanie to nabiera szczególnego znaczenia w okresie zimowym, kiedy to dwukrotne odpajanie nie zawsze pokrywa potrzeby pokarmowe cieląt.

Beata Dąbrowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 10:29