Rusza nowy, europejski projekt na rzecz zwiększenia dobrostanu krów i cieląt. Na czym polega?
Oddzielenie krów od cieląt okazuje się być poważnym wyzwaniem dla ich dobrostanu i jednocześnie stanowi etyczną obawę dla wielu konsumentów. Stąd też pomysł utworzenia projektu TransformDairyNet, który ma na celu umożliwienie hodowcom bydła mlecznego zapoznania się z funkcjonowaniem kontaktów krowa-cielę, u hodowców bydła mlecznego, którzy takowy system przyjęli, gdzie cielęta pozostają z matkami przez miesiące, promując tym samym ich naturalne zachowania, zdrowie i oczywiście dobrostan. Inicjatywa ta jest odpowiedzią na strategię Unii Europejskiej "Od pola do stołu", która odzwierciedla zapotrzebowanie społeczeństwa na przyjazne zwierzętom i zrównoważone systemy produkcji żywności.
Cielęta, które zostają przy matkach są zdrowsze i szybciej się uczą nowych umiejętności
Krowy, które karmią swoje cielęta, mają mniejsze ryzyko niektórych chorób powycieleniowych oraz zatrzymania błon płodowych. Zdecydowanie lepiej przebiega u nich inwolucja macicy po porodzie, mniejsze jest ryzyko klinicznego zapalenia wymion i mniejsze ilości resztkowego mleka w wymieniu. Krowy, które karmią swoje cielęta, są w stanie wyrażać naturalne zachowania macierzyńskie, w tym lizanie, karmienie i nawiązywanie więzi z cielęciem. Ponadto, u cieląt obserwuje się znaczną ogólną poprawę zdrowia.
Śmiertelność może zostać zmniejszona, a urazy pępka spowodowane ssaniem krzyżowym są eliminowane. Ssanie zmniejsza ryzyko infekcji i poprawia wchłanianie i trawienie mleka. Cielęta uczą się od matki, jak pić wodę i jeść paszę objętościową, a także korzystają z lepszej przyszłej mleczności i zachowania macierzyńskiego.
Przebywanie krowy razem z cielęciem poprawia przyszłą wydajność mleczną cieliczki
Projekt koordynowany przez University College Dublin, zaplanowany na trzy lata, ma na celu utworzenie międzynarodowej sieci, która będzie w dalszym ciągu wspierać rozbudowę systemów kontaktu krowa-cielę.
Podobny projekt uruchomiony został w ubiegłym roku w Izraelu, w którym potwierdzono już, że gdy cielę może spędzać więcej czasu z krową poprawie ulega jego zdrowie, przyrost masy ciała i – co zaskakujące – przyszła wydajność. W izraelskim programie krowa i cielę przebywają razem przez około 3 miesiące, a następnie stopniowo jest odsadzane. Okazuje się, że umożliwienie naturalnego zachowania zmniejsza poziom stresu i frustracji zarówno u krowy, jak i cielęcia.
Beata Dąbrowska