StoryEditorCielęta

Ciepła i wilgotna zima sprzyja zachorowalności na grypę przez cielęta

08.02.2020., 12:02h
Ciepła i bardzo wilgotna zima, z dużą amplitudą temperatur predysponuje do pojawienia się w cielętnikach grypy cieląt. Wystąpienie choroby to efekt współdziałania zarówno czynników środowiskowych, jak i zakaźnych, warto więc w tak newralgicznym okresie wziąć pod lupę działania, które mogą jej sprzyjać.

Czynniki wpływające na zachorowalność grypy wśród cieląt

Wybuchowi grypy w stadzie sprzyja wiele czynników. Wymienić możemy wśród nich niewłaściwe utrzymanie (brudne, zimne i wilgotne legowiska i ściółka), nadmierna wilgoć w pomieszczeniu, nieszczelna obora powodująca przeciągi, otwarte drzwi, przebywanie w jednej oborze różnych grup wiekowych cieląt, które mają zróżnicowaną odporność, narażenie osesków na stres np. wspomniane wcześniej odsadzanie, dekornizacja czy transport oraz zbyt duże zagęszczenie cieląt.

Wśród czynników zakaźnych można wymienić ponad 20 mikroorganizmów biorących udział w rozwoju choroby. Spośród nich najczęściej występują:
  • wirus zakaźnego zapalenia jamy nosowej i tchawicy oraz otrętu bydła,
  • wirus parainfluenzy,
  • wirus wirusowej biegunki bydła
  • choroby błon śluzowych.


Jak objawia się grypa u cieląt?

Kliniczne objawy zachorowań nie pozwalają na jednoznaczne określenie przyczyny, ze względu na bardzo duże podobieństwo w przebiegu choroby. U cieląt w wieku od kilku do 12 miesięcy, po kilkudniowym okresie inkubacji obserwujemy duszność, kaszel, przyspieszony i spłycony oddech oraz wyciek z nos...
Pozostało 65% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 01:00