Koniunktura na mleko przerzutowe trwała maksymalnie 8–9 tygodni
Należy jednak wspomnieć, że wysokie ceny mleka przerzutowego wciąż nie znajdują odzwierciedlenia w cenach produktów gotowych, a mimo to zainteresowanie surowcem nie spada. Jak długo to potrwa? Jeśli przeanalizujemy historię sektora mleczarskiego od 1990 roku, to widzimy, że koniunktura na mleko przerzutowe trwała maksymalnie 8–9 tygodni, a po tym na rynku notowano już spadki. Tak było w 2007 i 2014 roku, kiedy to, niewiele później, świat przechodził poważny kryzys, który swe apogeum osiągnął w okresie od 2008 do 2009 roku. Historia lubi się powtarzać, jednak, czy i tym razem?
Jakie dwa scenariusze czeka polskie mleczarstwo?
Teoretycznie mamy do czynienia z wydłużonym cyklem koniunkturalnym, ale w porównaniu do lat ubiegłych, kontekst geopolityczny jest zupełnie inny. Spróbujmy zatem założyć dwa alternatywne scenariusze, które mogą wejść w życie w pierwszym kwartale 2022 roku.
Rozpoczniemy od tego pesymistycznego. Jak powszechnie wiadomo, wzrosty cen zawdzięczamy wyłącznie rentownemu eksportowi, co ma wyraźny związek z wciąż rosnącym popytem ze strony Chin. Chiny, j...