StoryEditorRynek mleka

Co czeka sektor mleczarski w najbliższych miesiącach?

27.01.2023., 12:01h
Opublikowany niedawno przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) raport wskazuje, że w ciągu jedenastu miesięcy 2022 roku skupiono o 2,2% więcej mleka niż̇ w analogicznym okresie 2021 roku. Danych dotyczących wielkości skupu w grudniu jeszcze nie ma, ale należy zauważyć, że dostawy mleka w listopadzie 2022 r. były o 3,3% mniejsze od tych odnotowanych miesiąc wcześniej. Ma to jednak wymiar sezonowy, bo ilość skupionego mleka w listopadzie 2022 r. była jednak o 2,3% wyższa niż rok wcześniej.

Unijny rynek mleka będzie stopniowo tracić swoją światową pozycję

W pozostałych krajach Unii Europejskiej utrzymuje się tendencja spadkowa, bowiem w okresie od stycznia do października 2022 roku łącznie we Wspólnocie skupiono 121 889,4 tys. ton, a to oznacza 0,2% spadek w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Analitycy każą nam się do owych spadków przyzwyczajać wskazując jednocześnie, że nic nie wskazuje na to, by wzrost wydajności krów mlecznych miał zrekompensować kurczące się pogłowie zwierząt. Nie rokuje to dobrze dla pozycji Unii Europejskiej na światowym rynku mleka. Wspólnota Europejska za sprawą różnych czynników będzie traciła swoją dotychczasową pozycję. Szkoda, bo do tej pory Europejczycy odpowiadali za ponad 24% światowego eksportu artykułów mleczarskich.

Co zatem czeka sektor mleczarski w najbliższych tygodniach, miesiącach i latach?

Z całą pewnością podążanie za światowymi trendami, zarówno pod względem poszukiwania nowych pozycji w asortymencie, jak i dotarcia do konsumenta. Światowi liderzy w branży stawiają obecnie na nowoczesne techniki dotarcia do konsumentów, w tym przez media społecznościowe. ...

Pozostało 74% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. listopad 2024 10:32