StoryEditorRozród krów

Co jest lepsze - krycie naturalne czy inseminacja krów?

17.07.2020., 12:07h
Choć Mateusz Hryniewicki ukończył kurs inseminatorski, to bardzo rzadko unasiennia swoje krowy, zdając się w głównej mierze na krycie naturalne, a inseminację traktuje tylko jako uzupełnienie posiadanego buhaja rozpłodowego.

Do krycia nie może być wykorzystywany przypadkowy buhaj

Zawsze mamy buhaja kryjącego w stadzie, którego wymieniamy co 2 lata, tak aby nie krył swoich córek. Nie może być to przypadkowy buhaj, lecz z czołowego stada, o dobrej genetyce i wydajności, oczywiście licencjonowany, dopuszczony do rozrodu. Obecnie kryje u nas buhaj pochodzący z obory Adama Przeździeckiego z miejscowości Grodzkie Szczepanowięta. To czarno-biały hf i takie też bydło dominuje w naszej oborze – powiedział młody hodowca.

Główną przewagą krycia naturalnego nad inseminacją dla Mateusza Hryniewickiego jest lepsza skuteczność. Krycie naturalne stosowane jest tu powszechnie w przypadku jałówek, których rozród prowadzony jest w systemie haremowym, a więc buhaj na co dzień przebywa z grupą jałówek przeznaczonych do krycia. On sam wykrywa jałówkę w rui i ją zapładnia. Dzięki temu hodowca ma znacznie mniej obowiązków.

Najlepsze krowy, po których chcemy dochować się córek, inseminuję przy użyciu nasienia buhajów ze Stacji Hodowli i Unasienniania Zwierząt w Bydgoszczy. Choć krycie naturalne jest bardzo wygodne i skuteczne, to nie możemy zdać się na nie w 100%...
Pozostało 76% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
31. październik 2024 10:37