StoryEditorŻywienie krów

Co podawać krowie, aby zmniejszyć ujemny bilans energetyczny?

02.11.2018., 14:11h
Pokrycie zapotrzebowania wysokowydajnych krów na składniki pokarmowe jest bardzo trudne, szczególnie w okresie okołoporodowym. Z uwagi na ryzyko wystąpienia kwasicy zwiększenie podaży energii nie jest dobrym rozwiązaniem. Zdecydowanie lepszym jest stosowanie odpowiednich dodatków

Dodatek paszowy zmniejszający ujemny bilans energetyczny

Wśród dodatków paszowych przeznaczonych dla krów w okresie okołoporodowym, których stosowanie może zmniejszyć ujemny bilans energii jest gliceryna, charakteryzująca się wysoką wartością energetyczną. Jest dodatkiem glukoplastycznym, co oznacza, że bezpośrednio z niej produkowana jest w wątrobie glukoza. Skarmianie gliceryny zmniejsza więc niedobory glukozy, czyli zmniejsza ujemny bilans energii.

Dodawana do TMR-u może zwiększyć pobranie suchej masy i – w przeciwieństwie do melasy – nie stwarza ryzyka zakwaszenia żwacza, ale wówczas dawka gliceryny zjadana jest przez cały dzień, nie przynosząc pożądanego efektu, a poprawiając jedynie walory smakowe paszy.

Gliceryna w formie wlewu doustnego

Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest więc podawanie gliceryny w formie wlewu doustnego. Gdy podajemy glicerynę w dużej ilości w formie wlewów, znaczna jej część może przedostać się do trawieńca i być wchłaniania w jelicie cienkim. W taki sposób omija środowisko żwacza i nie stanowi pokarmu dla bakterii, lecz może być wykorzystywana bezpośrednio przez krowę. Podawanie gliceryny warto rozpocząć już na kilka dni przed porodem i kontynuować przynajmniej 7 dni po wycieleniu. Zalecana dawka wynosi do 350–500 g na sztukę dziennie. Gdy w stadzie zachodzi konieczność stosowania gliceryny czy też innych dodatków, to przede wszystkim należy bacznie przyjrzeć się prawidłowości żywienia naszych krów.


Fot. Pixabay
  • Jeżeli w stadzie nie mamy ketozy ani nadmiernie otłuszczonych krów, a w okresie okołoporodowym nie występują kłopoty z apetytem zwierząt to stosowanie gliceryny jest  bezcelowe i stanowi zupełnie zbędny wydatek

Gliceryna tylko ze sprawdzonych źródeł

Przy zakupie trzeba także zwracać uwagę na czystość produktu. Aby mieć pewność, że gliceryna będzie całkowicie bezpieczna dla naszych krów, powinno się kupować glicerynę jakości farmaceutycznej, zatwierdzoną jako dodatek paszowy, z atestem, o czystości min. 99%. Taki surowiec jest przezroczysty i ma postać płynną bez żadnych osadów.

Beata Dąbrowska
(Fot. Pixabay)
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 06:02