Latem warto skarmiać krowy paszami bogatymi w potas i zapewnić dostęp do lizawek
Z tego właśnie powodu, w okresie lata, dawki pokarmowe dla krów powinny zawierać nieco więcej potasu – od 1,5 do 1,6% (zwykle zawartość potasu w suchej masie dawki powinna wynosić 1,1%). Pot krowy zawiera więcej potasu niż sodu, dlatego też podczas gorącego lata warto zadawać pasze bogate w potas, a są nimi lucerna, wysłodki buraczane i melasa. Zwiększonej dawce potasu zawsze powinien towarzyszyć dodatek magnezu, którego wchłanianie potas blokuje. Warto też wiedzieć, że niedobory potasu mogą powodować problemy kardiologiczne zwierząt. Zastosowanie specjalistycznych mieszanek mineralno-witaminowych przeznaczonych na upały (których na rynku nie brakuje) to najprostszy sposób na pokrycie wysokiego zapotrzebowania wydajnych krów na składniki mineralne. W okresie letnim specjaliści zalecają również podawanie krowom buforów, jak np. kwaśny węglan sodu oraz zapewnienie stałego dostępu do lizawek.
Nieograniczony dostęp do czystej wody podczas upałów dla wszystkich krów
W upalne dni krowy piją więcej. Nawet dwukrotnie. Zapewnijmy zatem niczym nieograniczony dostęp do wody dla wszystkich grup zwierząt. W przeciwnym wypadku hierarchia w stadzie da o osobie znać i sztuki zdominowane, czyli pierwiastki, krowy świeżo wycielone czy też cierpiące na kulawiznę będą piły zdecydowanie mniej. Podczas wysokich temperatur powietrza zmianie powinna ulec również organizacja zadawania paszy. Przede wszystkim na stół paszowy zawsze powinny trafić pasze świeże. Zwiększenie częstotliwości zadawania pasz nawet 3–4 razy na dobę ogranicza ryzyko sortowania pasz, zachęca krowy do częstszego podchodzenia do stołu oraz zmniejsza ryzyko zagrzewania się pasz. Nie zapominajmy również o systematycznej kontroli czystości poideł.
-
Gdy krowa się poci, wydala z organizmu potas i sód, dlatego tak ważnym elementem m.in. prewencji kwasicy jest podawanie w tym czasie zwiększonej dawki potasu
Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska