StoryEditorŻywienie krów

Co zrobić, gdy brakuje słomy do TMR-u?

11.05.2022., 14:05h
Sieczka ze słomy jest najczęściej wykorzystywana do poprawy struktury dawki pokarmowej, zwłaszcza jeśli w TMR-ze brakuje pasz włóknistych. Co zrobić, jeśli brakuje nam słomy?

Siano alternatywą dla słomy

Alternatywą dla sieczki słomy jest siano, które nieznacznie odbiega od słomy pod względem budowania struktury dawki pokarmowej. Ponadto siano może być cennym składnikiem suchego TMR-u dla cieląt. Obie te pasze wydłużają czas przeżuwania, co powoduje wolniejsze przechodzenie TMR-u przez żwacz, co korzystnie wpływa nie tylko na zdrowie krowy, ale też wykorzystanie paszy i produkcję.

To fizycznie efektywne włókno NDF, czyli peNDF ma decydujący wpływ na pracę żwacza i decyduje o strukturze dawki pokarmowej. Dla siana peNDF wynosi 53,9% s.m., a przy sieczce słomy o długości 5–7 cm, 100% jej NDF to peNDF wynoszący 73% s.m.

Zrobienie dobrej jakości siana w naszym klimacie nie jest takie łatwe

Dlatego najczęściej siano zostało wyparte w ostatnich latach przez sianokiszonkę. Dobre siano powinno charakteryzować się naturalnym, zielonym kolorem, brakiem pleśni oraz małym zanieczyszczeniem i zapyleniem.


Suchy TMR dla cieląt, w składzie którego przeważa sieczka ze słomy, a sieczka z siana stanowi stosunkowo nieduży dodatek, ale z powodzeniem sytuacja może być odwrotna
  • Suchy TMR dla cieląt, w składzie którego przeważa sieczka ze słomy, a sieczka z siana stanowi stosunkowo nieduży dodatek, ale z powodzeniem sytuacja może być odwrotna

Produkcję siana należy zacząć od wykoszenia...
Pozostało 80% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 10:36