Konsekwencje połknięcia przez krowę ciała obcego
Na skutek intensywnej motoryki żwacza może zdarzyć się, że metalowe ciało obce przebije jego ścianę i umiejscowi się w innych miejscach organizmu, nie rzadko prowadząc do zejścia śmiertelnego zwierzęcia.
Objawy połknięcia ciała obcego przez bydło najwyraźniejsze są w ciągu dwóch dni od połknięcia i charakteryzują się:
- zaprzestaniem jedzenia i przeżuwania,
- możliwymi lekkimi wzdęciami,
- spadkiem wydajności,
- wygięciem grzbietu,
- niechęcią do poruszania się,
- opadnięciem powłok brzucha,
- podwyższoną temperaturą
- (39,5–40 st. C),
- cichym postękiwaniem.
Profilaktyka i leczenie
Połknięcie metalowych elementów lub innych ciał obcych niesie za sobą ryzyko ogromnych powikłań chorobowych. Należą do nich ropnie w czepcu, wątrobie, śledzionie, zaburzenia nerwu błędnego, zapalenie otrzewnej, osierdzia, wsierdzia, opłucnej czy przepuklina przeponowa. W profilaktyce i leczeniu chorób wywołanych obecnością metalowych przedmiotów stosuje się specjalne magnesy dla bydła dostępne w plastikowej obudowie, które za pomocą aplikatora umieszcza się w żwaczu krów.
Fot. Pixabay
- Jeżeli metalowe elementy zostaną przez krowę zjedzone i dostaną się do przedżołądków, mogą poranić śluzówkę, a nawet przebić czepiec, raniąc przy tym inne organy wewnętrzne, co w efekcie może doprowadzić do zapalenia jamy brzusznej.
Magnes zapobiega urazom spowodowanym metalowymi częściami, które dostały się do przedżołądków, jednak nie przyciąga części aluminiowych. O wiele łatwiej mają hodowcy dysponujący nowoczesnymi wozami paszowymi, wyposażonymi w urządzenia (magnes) do wychwytywania elementów metalowych, które nie powinny znaleźć się na stole paszowym.
Beata Dąbrowska