Wysokie koszty suszenia ziarna
O ile w poprzednich latach zbierane ziarno charakteryzowało się często wilgotnością na poziomie 18%, tak w tym roku często jest to nawet 28% i więcej. Zatem znacznie wzrastają koszty dosuszenia ziarna, a trzeba pamiętać, że powinno ono mieć poniżej 14% wilgotności w celu bezpiecznego przechowywania.
W rękawie najmniejsze straty
W przypadku kukurydzy o wysokiej wilgotności, koszt dosuszania ziarna może stanowić nawet 1/3 jego ceny. Dlatego też w przypadku kukurydzy przeznaczanej na cele paszowe bardzo dobrym rozwiązaniem wydaje się zakiszanie śrutowanego lub gniecionego ziarna, albo rozdrobnionych kolb kukurydzy (CCM).
Zbiór ziarna kukurydzy do zakiszenia można rozpocząć już dwa tygodnie wcześniej, niż gdy planuje się jego dosuszanie. Zawiera wtedy około 65% suchej masy. Takie ziarno przed zakiszeniem należy rozdrobnić w celu zniszczenia otoczki szklistej ziarniaków oraz po to, by uwolnić zawartą w nich skrobię. W zależności od procentu suchej masy wskazane jest gniecenie (poniżej 70% s.m.) lub mielenie (powyżej 70% s.m.). Przygotowane w taki sposób ziarno najlepiej zakiszać w rękawie foliowym. Ta metoda z...