StoryEditorŻywienie

Czy cielęta mogą mieć złe nawyki żywieniowe?

31.05.2022., 14:05h
Badania nad behawiorem zwierząt przeprowadzone na Uniwersytecie British Columbia wykazały, że nawyki żywieniowe, które cielęta nabrały za młodu, pozostaną z nimi do aż dorosłości. Co zatem zrobić, żeby uniknąć wypracowania u młodych zwierząt niekorzystnych zachowań żywieniowych?

Podobnie jak małe dzieci, cięta także muszą być szkolone w zakresie pozytywnych zachowań. Nie inaczej jest z żywieniem. Jeżeli nasze praktyki żywieniowe utrwalą w młodych zwierzętach złe nawyki, może to mieć długofalowy wpływ na pobierani przez nie paszy w dorosłym życiu oraz ich zdrowie.

Brak startera stresuje cielęta

Aby utrzymać świeżość i jakość paszy starterowej i zminimalizować ilość odpadów, wielu hodowców skarmia starter w małych ilościach, zwłaszcza gdy jest on dopiero wprowadzany do diety młodych zwierząt. Jak zaznacza specjalista od cieląt i jałówek, Sam Leadley, brak dostępnej paszy i puste wiaderka są dla cieląt sygnałem, żeby jadły więcej przy następnym karmieniu. Przez to dochodzi do wytworzenia nawyku jedzenia rzadko, ale w większych ilościach. Takie zachowanie u dorosłych mlecznic, może mieć konsekwencje w postaci:

  • Obniżenia pH żwacza po posiłkach
  • Zmniejszonego wydzielania śliny, co prowadzi do zmniejszonego buforowania zawartości żwacza
  • Zwiększonej częstotliwości występowania u krów subklinicznej kwasicy żwacza (SARA)
  • Zwiększonej liczby kulawizn w stadzie z subklinicznej kwasicy
  • Nieoptymalnego trawienia błonnika ze względu wysokie pH w żwaczu, które ogranicza wzrost populacji fibrolitycznych bakterii
  • Zmniejszenia produkcji tłuszczu w mleku
  •      Zwiększonej częstości występowania przemieszczeń trawieńca

Oprac. Kamila Dłużewicz
Zródło: Bovine Veterinarian
Fot. Beata Dąbrowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 05:52