Warto badać bydło pod kątem chorób zakaźnych
Nowe zasady ubiegania się o płatności bezpośrednie w 2023 roku przedstawiły pracownice siedleckiego oddziału Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego: Jolanta Sadoch-Krusiewicz, Krystyna Szczygielska, Karolina Zielińska. Marcin Jaroń poinformował o bieżących zagadnieniach biura powiatowego ARiMR dotyczących chowu bydła.
Dr Roman Jędryczko z Weterynaryjnego Laboratorium Diagnostycznego zachęcał hodowców do badania stad pod kątem chorób, które nie są widoczne przez hodowcę, a mogą powodować spore straty finansowe.
– Choroby takie jak: IBR, BVD czy gorączka Q nie są czymś nowym. Występowały zawsze, tylko w obecnych warunkach nabrały większego znaczenia, gdyż są już bardzo rozpowszechnione. Kupując bydło z zachodu Europy często wraz z nim wprowadzamy do obory choroby np. IBR czy BVD. Wiele krajów UE radzi sobie z ich skutecznym zwalczaniem, w Polsce zaś przepis o ich zwalczaniu obowiązuje od około 5 lat i na kilkadziesiąt tysięcy stad status wolnych od tych chorób uzyskało zaledwie 17. Austria, Niemcy, Włochy, Dania i Holandia są praktycznie na końcowym etapie uwalniania od tych jednostek cho...