StoryEditorPorady

Czy można zarobić jednocześnie na produkcji sera na RHD i dostawie mleka do spółdzielni?

21.02.2019., 11:02h
Sery z kminkiem, papryką, pomidorami czy czosnkiem niedźwiedzim. Wszystkie naturalne, z własnego mleka, konserwowane wyłącznie solą. Jednym słowem niebo w gębie. Próbowaliśmy i… Nie zdziwiły nas nagrody i medale zdobywane na regionalnych wystawach. Od pięciu lat Marta i Krystian Kwolkowie realizują bowiem swoje zamiłowanie do serów, których produkcję – szczególnie długodojrzewających – zamierzają rozwijać.

Zainspirowani przez włoskie sery

Możliwość taką, z początkiem roku dały hodowcom nowe przepisy o rolniczym handlu detalicznym, w myśl których rolnik może łatwiej sprzedać swoją żywność bezpośrednio do sklepu czy restauracji.

5 lat temu byliśmy we Włoszech, gdzie zobaczyliśmy, jakie wspaniałe sery robią rolnicy i jak całkiem dobrze z tego żyją. Postanowiliśmy więc spróbować tego, co zawsze nas interesowało i – pomimo że początki łatwe nie były – udało nam się opracować własne receptury – wspominał Krystian Kwolek. – Jeszcze do niedawna ograniczenia w sprzedaży powodowały, że większość serów robiliśmy pod zamówienie. Dziś, za sprawą nowych przepisów, mamy nadzieję wyjść z naszymi serami poza region – wyraziła nadzieję pani Małgorzata dodając, że produkcja własna serów to najlepsze spieniężenie wyprodukowanego w gospodarstwie mleka.

A mleka w gospodarstwie państwa Kwolkowie jest bardzo dużo. Wystarcza go i na produkcję serów własnych, i wysoką sprzedaż do krasnystawskiej spółdzielni. Dość powiedzieć, że w 2017 roku zostali laureatami Mlecznych Mistrzostw Polski z największą (w 2016 roku) produkcj...
Pozostało 77% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. listopad 2024 17:38