StoryEditorWiadomości z branży

Czy rolnicy zapłacą więcej za nasienie buhajów?

01.07.2020., 09:07h
1 lipca br. wchodzi w życie nowelizacja ustawy VAT, która – niestety – nie uwzględnia już objęcia obniżoną, 8-procentową stawką nasienia zwierząt hodowlanych, w tym bydła.

Podwyżka VAT-u z 8% na 23% na nasienie zwierząt hodowlanych

Obowiązująca dotychczas Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług zastąpiona zostanie unijną nomenklaturą scaloną (CN) w zakresie towarów, czego konsekwencją jest zmiana zakresu stosowania obniżonych stawek VAT. W wyniku zamian matrycy stawek VAT oraz sposobu klasyfikacji towarów doszło do wyłączenia z zakresu towarów objętych preferencyjną 8-procentową stawką VAT nasienia zwierząt hodowlanych i zarodków, które dotychczas klasyfikowane były w PKWiU pod nazwą „Zwierzęta żywe i produkty pochodzenia zwierzęcego”. W znowelizowanej ustawie brak jest tych produktów, co oznacza podwyżkę VAT z 8% na 23% na nasienie buhajów oraz innych zwierząt hodowlanych, jak również zarodków. Polskie spółki inseminacyjne oraz organizacje zrzeszające hodowców, w tym Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka natychmiast zareagowały na tę – jakże niekorzystną dla nich, ale przede wszystkim dla polskich hodowców i producentów mleka – zmianę. I tak np. Stacja Hodowli i Unasienniania Zwierząt Sp. z o.o. w Bydgoszczy, w piśmie skierowanym do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego, zwraca uwagę, iż nowelizacja ustawy VAT miała zapewnić uproszczenie stosowania stawek przez objęcie jedną stawką całej grupy produktów, nie zaś podwyższeniem stawek VAT stosowanych dotychczas w rolnictwie.

Wzrost cen uderzy w rolników i krajowe spółki iseminacyjne

Wzrost stawki VAT aż o 15%, oznacza dla polskich hodowców i producentów mleka nic innego jak wzrost cen na nasienie buhajów, co oczywiście przyczyni się do wzrostu kosztów produkcji, a tym samym spadku jej opłacalności. Szczególnie teraz, w czasie pandemii koronawirusa, gdy sytuacja producentów mleka stała się bardzo trudna, wzrost cen na materiał genetyczny będzie wyjątkowo dotkliwy.

Podwyżka stawki VAT z całą pewnością uderzy również w krajowe spółki inseminacyjne, które realizują programy selekcji buhajów i sączołowymi producentami ich nasienia. Istnieje także realne zagrożenie, iż wyższy VAT przyczyni się do zwiększenia importu nasienia buhajów, co zdecydowanie pogorszy konkurencyjność polskich firm inseminacyjnych, które, podobnie jak polscy hodowcy, mają nadzieję, że podwyższenie stawki VAT na nasienie z 8% do 23% jest tylko niezamierzoną pomyłką.

Z tego co wiemy, w ministerstwie rolnictwa podjęto już interwencję, której celem jest naprawienie niedopatrzenia popełnionego w ministerstwie finansów.

Beata Dąbrowska
Zdjęcie: Pixabay
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. styczeń 2025 12:52