StoryEditorPorady

Czy warto podawać krowom hepatyki?

17.06.2021., 18:06h
Jeżeli wątroba krów jest przeciążana, nie spełnia swoich funkcji, a zwierzęta stają się bardziej podatne na choroby. Jak wspomóc jej pracę?

Zdrowa wątroba gwarantuje wysoką wydajność krowy

Wątroba krowy wykonuje około 1500 różnorakich funkcji. Rośnie do 3. roku życia waży od 1 do 1,5% masy ciała krowy. Każde uszkodzenie tego cennego gruczołu ogranicza zdolności wydajnościowe zwierzęcia. Jedną – z jakże ważnych dla funkcjonowania organizmu – funkcji wątroby jest detoksykacja.

Wątroba detoksykuje i poddaje recyklingowi „odpady”, takie jak: uszkodzone komórki, leki, toksyny i amoniak. Trujące pozostałości usuwane są przez jelita i nerki. Tak więc wątroba, jak i nerki podczas kilkusetdniowej laktacji nie tylko intensywnie pracują, ale również kumulują w sobie bardzo duże ilości substancji toksycznych i szkodliwych dla organizmu. Wykorzystując okres zasuszenia na regenerację żwacza oraz wymienia warto zatem pomyśleć również o odtruciu i regeneracji wątroby, a także nerek.

Hepatyki poprawią funkcje i regenerację wątroby

Bardzo dobre efekty w tym zakresie wykazują hepatyki zawierające w swoim składzie stymulatory trawienne aktywujące mikroflorę żwacza, sorbiol, cholinę, hydrolizowaną kazeinę, metioninę, niacynę oraz zioła. Szczególnego znaczenia nabierają preparaty absorbujące mikotoksyny. Stosowanie ich w okresie zasuszenia właściwego, kiedy w diecie znajdują się duże ilości słomy nie zawsze dobrej jakości, daje bardzo dobre efekty zdrowotne i produkcyjne.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 17:12