Jakie zmiany metaboliczne zachodzą podczas ciężkiego porodu?
Podczas trudnego porodu dochodzi do nagromadzenia się kwasu mlekowego i kumulacji CO2 w organizmie cielęcia. Dzieje się tak na skutek tego, iż przy ciężkim porodzie łożysko nie funkcjonuje prawidłowo i płód nie jest w stanie usunąć produkowanego przez siebie CO2. Urodzone w takich warunkach cielę, gdy zaczyna uruchamiać mechanizmy krążenia dorosłego (a nie płodowego) zwierzęcia, ze wszystkich jego narządów zaczyna wypłukiwać duże ilości nagromadzonego kwasu mlekowego, który zakwasza organizm. Cielę jest w stanie przeżyć, kiedy jego pH wynosi 6,8. Bardziej zakwaszony organizm prowadzi już do śmierci cielęcia.
Jak rozpoznać u oseska syndrom słabego cielęcia?
Syndrom słabego cielęcia to nic innego jak szereg objawów klinicznych występujących u nowo urodzonych cieląt. Oseski, których waga urodzeniowa jest niska, nie są w stanie wstać po porodzie, jeżeli już się podnoszą to z wielkim trudem, jednak najczęściej pozostają w pozycji leżącej.
Trudności ze wstawaniem to skutek zapaleń stawów lub obrzęków powyżej stawów kolanowych. Zwierzęta – jeżeli już wstaną – poruszają się bardzo wolno, są zgrabione i ospałe.
Czy istnieje sposób, który daje szansę na uratowanie cielęcia?
Zdaniem prof. Tadeusza Stefaniaka z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, przy ciężkiej zamartwicy można zastosować jedną z metod, polegającą na położeniu cielęcia – na maksymalnie 90 sekund – w pozycji mostkowej lub pozycji siedzącego psa, tak by trzewia skierowane były do dołu i płucom łatwiej było pracować, po to, by udrożnić drogi oddechowe. Jednocześnie, przy trudnym porodzie należy bez zwłoki wezwać lekarza weterynarii, który fachowo zajmie się słabym cielęciem.
Warto też wiedzieć, że w okresie prenatalnym, do wystąpienia syndromu słabego cielęcia, może przyczynić się niedoborowe żywienie ciężarnych krów. Problem dotyczy zarówno zbyt niskiej ilości białka, jak i energii w dawce pokarmowej.
- Zdiagnozowanie zespołu słabego cielęcia powinno być oparte na ocenie jego żywotności, czyli: zabarwieniu błon śluzowych, częstotliwości oddechu i akcji serca oraz czasu, kiedy zaczyna podnosić głowę i utrzymuje pozycję mostkową
Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska