Skąd bakterie w siarze?
Większość bakterii dostaje się do siary na skutek nieodpowiedniej higieny doju krów oraz niewłaściwej czystości sprzętu służącego do przechowywania i skarmiania siary. I tak, w siarze pozostawionej w temperaturze pokojowej np. przez 20 minut, ilość bakterii może się zwiększyć nawet trzykrotnie. Jeżeli dodatkowo siara zdojona została do nienależycie czystego wiaderka, to można sobie wyobrazić, jaką siarę wypije nasze cielę. Dodatkowo, wraz ze wzrostem ilości bakterii (szczególnie Escherichia coli), zmniejsza się wchłanianie pobranych z siarą immunoglobulin z przewodu pokarmowego do krwi.
Zanieczyszczenie siary powszechnym problemem
Problem złej higienicznej jakości siary okazuje się być powszechny. I tak na przykład eksperci ze School of Veterinary Medicine and Sciences na Uniwerystecie w Nottingham, przeprowadzili badanie dotyczące higieny siary na brytyjskich farmach mlecznych. Eksperci przeanalizowali dane z 328 próbek siary z 56 brytyjskich gospodarstw mlecznych.
Próbki pobrane ze sprzętu do pobierania siary i odpajania cieląt miały wyższy poziom bakterii niż próbki pobrane bezpośrednio ze strzyków krów, co suger...