Nadmierne otłuszczenie krów mlecznych nadal stanowi duży problem w stadach. Najczęstszą przyczyną nadmiernej kondycji jest zwykle druga laktacja, podczas której krowy żywione są zbyt obfitą dawką pokarmową w stosunku do ilości produkowanego mleka.
Charakterystyczną cechą krów mlecznych jest możliwość mobilizowania tłuszczu (energii) w tkankach ciała, który może być wykorzystany w okresie niedoborów laktacyjnych. Krowy rasy hf uwalniają w wydzielanym mleku i siarze bardzo dużą ilość energii w postaci tłuszczu i laktozy. Podczas laktacji krowy tracą masę ciała na skutek uruchamiania rezerw energetycznych z odłożonego tłuszczu. Bardzo ważne jest, aby utrata masy ciała mieściła się w fizjologicznych granicach.
Zbyt duże otłuszczenie krów wiąże się z utratą apetytu w ostatnich dniach przed porodem, czego nie stwierdza się u zwierząt o prawidłowej kondycji ciała. Jeżeli krowa nie chce pobierać paszy w dniu poprzedzającym poród, to pewne jest, że nie będzie jeść do 21. dnia po porodzie. Udowodniono, że zwierzęta, które przed porodem są mocno otłuszczone, mają zazwyczaj wydłużoną o kilkanaście dni ciążę. To zaś prowadzi do zwiększenia masy płodu i ciężkich porodów, podczas których może dochodzić do uszkodzeń narządów rodnych. U otłuszczonych sztuk często obserwuje się także stany zapalne o przebiegu ostrym lub chronicznym, które są trudne do leczenia ponieważ odporność organizmu ulega osłabieniu.
Beata Dąbrowska