StoryEditorRozród krów

Dawka pokarmowa jest kluczowa w rozrodzie krów mlecznych

28.10.2021., 11:10h
Wysokowydajne krowy powinny wchodzić w okres zasuszenia w kondycji 3,0–3,5 punktu, a taki stan kondycji powinien wynikać jedynie z rozwoju błon płodowych, płodu i wymienia, a nie z odkładania rezerw tłuszczowych. Niższy wskaźnik kondycji w tym czasie świadczy o niewystarczających rezerwach energetycznych, co powoduje obniżenie wskaźnika zapłodnień.

Problemy z inseminacją krów to nie wina nasienia

Nadal powszechna jest opinia, iż jedną z podstawowych przyczyn nieskutecznej inseminacji jest słaba jakość nasienia. To jednak błędna opinia. Bardzo ciężko jest bowiem zacielić krowę, która ma niższy procent białka w mleku, niż miała w momencie wycielenia, co można bez trudu sprawdzić zaglądając np. do raportów wynikowych z kontroli użytkowości mlecznej.


Co wskazuje na to, że krowa jest niedożywiona?

Jeżeli po porodzie w mleku krowy zawartość białka była na poziomie 3,1–3,2%, a po upływie np. kilkudziesięciu dni poziom białka wynosi np. 2,8% to szanse na zacielenie krowy są bardzo małe. Tak niski poziom białka wynika oczywiście z deficytu energii. Krowa niedożywiona energetycznie ma najczęściej kłopoty z rozrodem. Takie niedożywienie wynika nie tylko z niskiej koncentracji energii w dawce pokarmowej, ale przede wszystkim ze słabego apetytu krów w okresie okołoporodowym.

Jak ujemny bilans energii wpływa na gospodarkę hormonalną krów?

W wyniku ujemnego bilansu energii zmniejsza się sekrecja hormonu gonadotropowego LH, który jest niezbędny do wznowienia po porodzie aktywności jaj...

Pozostało 54% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 21:57