Dieta planetarna nie zaspokaja zapotrzebowania na witaminy i mikroelementy
Patrząc na wymiar środowiskowy, dr Chung Chun Lam stwierdziła, że żywność pochodzenia zwierzęcego wywiera stosunkowo duży wpływ na środowisko w porównaniu z żywnością pochodzenia roślinnego. Doprowadziło to do rozwoju diet obejmujących głównie żywność pochodzenia roślinnego, ograniczoną ilość produktów mlecznych i bardzo małą ilość mięsa.
– Kiedy przyjrzymy się zdrowemu odżywianiu, odkryliśmy, że dieta Eat Lancet jest w rzeczywistości niewystarczająca pod względem witaminy D12, wapnia, żelaza i cynku. A kiedy przyjrzymy się przystępności cenowej, okazuje się, że średni globalny koszt tej diety, wynoszący 2,84 dolara dziennie, jest w rzeczywistości nieosiągalny dla 27% światowej populacji – stwierdziła.
Dieta Eat Lancet, zwana też dietą planetarną, zalcana jest przez Komisję Eat Lancet. Komisja ta składa się z 37 światowej sławy naukowców z 16 krajów reprezentujących różne dyscypliny naukowe. Celem Komisji było osiągnięcie konsensusu w zakresie zdrowej diety i zrównoważonej produkcji żywności. Dieta ta zawiera wytyczne dla szeregu różnych grup żywności, które razem stanowią optymalną dietę dla zdrowia i jednoczesnej równowagi w środowisku. Eat Lancet kładzie nacisk na produkty roślinne, w tym produkty pełnoziarniste, owoce, warzywa, orzechy i rośliny strączkowe stanowią większą część spożywanej żywności. Mięso i nabiał stanowią ważne części diety, ale w znacznie mniejszych proporcjach niż produkty roślinne. Oprócz celów określonych w każdej sekcji cele dietetyczne sugerują również, że przeciętny dorosły potrzebuje 2500 kcal dziennie.
Dieta roślinna jest znacznie droższa niż dieta oparta na produktach odzwierzęcych
Tymczasem pod względem kosztów i przystępności cenowej mleko jest tańsze w przeliczeniu na jednostkę masy i kosztuje 1,62 dolara za 1000 ml, czyli znacznie mniej niż inne napoje na bazie roślin. W przypadku mleka korzystniej wypada też pozyskiwany z niego wapń – 1,30 USD za 1000 mg wapnia w porównaniu z napojami roślinnymi.
Dr Sylvia Chung Chun Lam zbadała także, jaka byłaby najtańsza i najzdrowsza dieta oraz jakie byłyby minimalne koszty żywności zaspokajającej podstawowe zapotrzebowanie na składniki odżywcze, stosując podejście modelowania matematycznego. W Stanach Zjednoczonych dieta wyłącznie roślinna kosztuje o 45% więcej niż najtańsza dieta obejmująca produkty pochodzenia zwierzęcego. W USA najtańsza zdrowa dieta kosztuje 1,98 dolara, a najtańsza dieta roślinna 3,61 dolara, biorąc pod uwagę jeden posiłek.
– Jakie więc miejsce w tych dwóch dietach zajmuje mleko? Jeśli mleko jest obecne, w rzeczywistości stanowi ono 26% kosztów żywności. Ale kiedy zostaje zastąpione napojem sojowym, taka dieta w rzeczywistości generuje więcej kosztów, a mleko dostarcza więcej białka w porównaniu z napojem sojowym – twierdzi dr Chung Chun Lam.
Podobne badanie przeprowadzone w Nowej Zelandii wykazało, że dieta roślinna kosztuje o 26% więcej niż tańsza dieta obejmująca produkty zwierzęce. Wstępne dane dotyczące kraju rozwijającego się, takiego jak na przykład Indonezja, wskazują, że mleko stanowi 12% kosztów diety. Podobne wyniki zaobserwowano także w Tanzanii.
Karolina Kasperek