StoryEditorZdrowie krów

Dlaczego krowa nie wstaje po wycieleniu?

28.08.2020., 16:08h
Wysokie temperatury powodują u krów stres cieplny, który sprzyja m.in. występowaniu zalegań poporodowych oraz odwapnień. Genezę oraz problematykę tych schorzeń szczegółowo przedstawił prof. dr hab. Zygmunt M. Kowalski z UR w Krakowie podczas webinarium zorganizowanego przez firmę Tasomix.

Czym jest hipokalcemia?

Hipokalcemia to schorzenie dotyczące nawet 50% krów w stadzie. Może przybierać formą kliniczną lub subkliniczną, a zdiagnozowanie w stadzie jednego przypadku z dużym prawdopodobieństwem wskazuje na większą liczbę krów z objawami subklinicznej hipokalcemii. Schorzenie najczęściej dotyka krów, które wcześniej nie przygotowały układu hormonalnego do poradzenia sobie z wapniem w okresie okołoporodowym.

Nadmierne wydalanie wapnia

W jednym litrze siary krowa wydala tyle Ca, ile w dwóch litrach mleka. Produkcja siary zaczyna się nawet 5 dni przed porodem. Jeżeli krowa nie zdążyła z przygotowaniem systemu hormonalnego, to w opinii prof. Kowalskiego jest niemal pewne, że będzie mieć problemy z nadmiernym usuwaniem wapnia. Ponadto, przed porodem bydło pobiera małą ilość paszy, co również potęguje efekt niedoboru wapnia. Krowy nie są w stanie pobrać tyle wapnia z paszy, aby zaspokoić potrzeby produkcyjne na siarę i mleko. Sztuka produkująca 20 litrów siary potrzebuje prawie 43 gramy wapnia, a ten z paszy wchłaniany jest tylko w 30%, co oznacza, że krowa potrzebuje 142 gramy Ca dziennie. Hipokalcemia to choroba objawiająca się kładzeniem krów, gł...
Pozostało 80% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. październik 2024 21:08