Sód - niezbędny pierwiastek
W ciele krowy o masie 650 kg znajduje się około 1300 g sodu (Na), z czego ponad 40% – w szkielecie, 30% – w mięśniach, a reszta w innych organach i płynach ustrojowych. Sód jest najważniejszym kationem płynu pozakomórkowego i powinien być na bieżąco uzupełniany w dawkach pokarmowych do ilości równoważącej zapotrzebowanie krów mlecznych.
Sód przede wszystkim odpowiada za regulację gospodarki wodnej organizmu, zatrzymując wodę w płynach pozakomórkowych. Ponadto, reguluje utrzymanie ciśnienia osmotycznego i zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej. Pod względem chemicznym, sód jest silnym kationem mającym alkalizujący wpływ na organizm i chroni przed nadmierną utratą płynów, czyli odwodnieniem. Wykazano również, że pierwiastek ten odgrywa ważną rolę w zachowaniu prawidłowej pobudliwości mięśni i przepuszczalności błon komórkowych. Ma też wpływ na sekrecję śliny, funkcjonowanie mięśni i nerek.
Jak regulowana jest gospodarka sodowa w organizmie krowy?
Organizm przeżuwaczy udoskonalił system regulacji przemian sodu i potasu, które pozwalają uwolnić się zwierzętom od szkodliwego ich wpływu. Objawem ad...