hociaż nabiał zawiera tłuszcze nasycone, jest także cennym źródłem innych składników odżywczych, takich jak wapń, potas, magnez i białko, z których wszystkie odgrywają kluczową rolę w zdrowiu serca.Pexels
StoryEditorZdrowa dieta

Dlaczego należy pić mleko? Najnowsze badania rozwiewają wątpliwości

25.12.2024., 15:00h

Przez długie lata wielu ekspertów zniechęcało do spożywania nabiału, powołując się na zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Głównym argumentem była zawartość tłuszczów nasyconych, które wiązano ze zwiększonym stężeniem cholesterolu, a tym samym z większym ryzykiem chorób układu krążenia. Jednak niedawno przeprowadzone badania podważyły tę bezpośrednią zależność. Wynika z nich też, że istotne jest bardziej analizowanie całokształtu naszego menu niż skupianie się wyłącznie na jego składnikach.

Spożywanie nabiału zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia

Badanie opublikowane w czasopiśmie "The Lancet" w 2018 roku, które objęło ponad 130 000 osób w 21 krajach, wykazało, że spożycie nabiału, nawet pełnego, wiąże się z mniejszym ryzykiem chorób układu krążenia i śmiertelności. Badanie ujawniło, że osoby, które spożywały dwie lub więcej porcji nabiału dziennie, wykazywały o 22% niższe ryzyko chorób serca niż osoby, które tego nie robiły.

Kluczem okazała się, jak w wielu innych sprawach, równowaga. Chociaż nabiał zawiera tłuszcze nasycone, jest także cennym źródłem innych składników odżywczych, takich jak wapń, potas, magnez i białko, z których wszystkie odgrywają kluczową rolę w zdrowiu serca. Kilka innych badań wykazało, że fermentowane produkty mleczne, takie jak jogurt i twaróg, mogą mieć jeszcze korzystniejszy wpływ ze względu na probiotyki i związki bioaktywne powstające podczas procesu fermentacji.

Jednym z najważniejszych czynników ryzyka chorób układu krążenia jest wysokie ciśnienie krwi. Tymczasem wykazano, że nabiał może pomóc w jego regulacji.

Nie wszystkie nasycone kwasy tłuszczowe są sobie równe i nie wszystkie są szkodliwe

Chociaż prawdą jest, że niektóre produkty mleczne zawierają tłuszcze nasycone, ważne jest, aby obalić tezę, że wszelkie spożycie tych tłuszczów zwiększa stężenie cholesterolu, a tym samym ryzyko chorób układu krążenia. Metaanaliza (przegląd wielu badań) z 2017 roku opublikowana w "European Journal of Epidemiology" (miesięcznik medyczny) nie wykazała związku między całkowitym spożyciem nabiału a zwiększonym ryzykiem chorób serca lub udaru mózgu. Zaobserwowano nawet, że umiarkowane spożycie sera może nieznacznie zmniejszyć ryzyko tych zdarzeń.

image
Spożywanie mleka i nabiału nie tylko nie zwiększa ryzyka epizodów sercowo-naczyniowych, ale może im wręcz przeciwdziałać
FOTO: pexels

Warte podkreślenia jest, że nie wszystkie nasycone kwasy tłuszczowe są sobie równe. Na przykład krótko- i średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, takie jak kwas masłowy obecny w maśle, mogą mieć właściwości przeciwzapalne, które chronią układ sercowo-naczyniowy.

Fermentowane produkty mleczne poprawiają pracę i zdrowie jelit

Spożywanie fermentowanych produktów mlecznych, takich jak jogurt i niektóre rodzaje serów, nie tylko dostarcza niezbędnych składników odżywczych, ale także wprowadza probiotyki do układu trawiennego. Te pożyteczne mikroorganizmy powiązano z poprawą zdrowia jelit, ale wiadomo, że ich wpływ wykracza poza to działanie. Probiotyki mogą pomóc w regulacji stężenia cholesterolu, co z kolei zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. I chociaż badania nad konkretnym działaniem probiotyków wciąż się rozwijają, obecne ustalenia są obiecujące.

Jednak poza wartościami odżywczymi mleko i nabiał mogą również oddziaływać emocjonalnie. Mleko to nasz pierwszy pokarm i może się dobrze kojarzyć. Szklanka mleka może przywołać wspomnienia z dzieciństwa, chwil, kiedy byliśmy kochani i chronieni.

Karolina Kasperek

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. grudzień 2024 15:07