Spożywanie nabiału zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia
Badanie opublikowane w czasopiśmie "The Lancet" w 2018 roku, które objęło ponad 130 000 osób w 21 krajach, wykazało, że spożycie nabiału, nawet pełnego, wiąże się z mniejszym ryzykiem chorób układu krążenia i śmiertelności. Badanie ujawniło, że osoby, które spożywały dwie lub więcej porcji nabiału dziennie, wykazywały o 22% niższe ryzyko chorób serca niż osoby, które tego nie robiły.
Kluczem okazała się, jak w wielu innych sprawach, równowaga. Chociaż nabiał zawiera tłuszcze nasycone, jest także cennym źródłem innych składników odżywczych, takich jak wapń, potas, magnez i białko, z których wszystkie odgrywają kluczową rolę w zdrowiu serca. Kilka innych badań wykazało, że fermentowane produkty mleczne, takie jak jogurt i twaróg, mogą mieć jeszcze korzystniejszy wpływ ze względu na probiotyki i związki bioaktywne powstające podczas procesu fermentacji.
Jednym z najważniejszych czynników ryzyka chorób układu krążenia jest wysokie ciśnienie krwi. Tymczasem wykazano, że nabiał może pomóc w jego regulacji.
Nie wszystkie nasycone kwasy tłuszczowe są sobie równe i nie wszystkie są szkodliwe
Chociaż prawdą jest, że niektóre produkty mleczne zawierają tłuszcze nasycone, ważne jest, aby obalić tezę, że wszelkie spożycie tych tłuszczów zwiększa stężenie cholesterolu, a tym samym ryzyko chorób układu krążenia. Metaanaliza (przegląd wielu badań) z 2017 roku opublikowana w "European Journal of Epidemiology" (miesięcznik medyczny) nie wykazała związku między całkowitym spożyciem nabiału a zwiększonym ryzykiem chorób serca lub udaru mózgu. Zaobserwowano nawet, że umiarkowane spożycie sera może nieznacznie zmniejszyć ryzyko tych zdarzeń.
Warte podkreślenia jest, że nie wszystkie nasycone kwasy tłuszczowe są sobie równe. Na przykład krótko- i średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, takie jak kwas masłowy obecny w maśle, mogą mieć właściwości przeciwzapalne, które chronią układ sercowo-naczyniowy.
Fermentowane produkty mleczne poprawiają pracę i zdrowie jelit
Spożywanie fermentowanych produktów mlecznych, takich jak jogurt i niektóre rodzaje serów, nie tylko dostarcza niezbędnych składników odżywczych, ale także wprowadza probiotyki do układu trawiennego. Te pożyteczne mikroorganizmy powiązano z poprawą zdrowia jelit, ale wiadomo, że ich wpływ wykracza poza to działanie. Probiotyki mogą pomóc w regulacji stężenia cholesterolu, co z kolei zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. I chociaż badania nad konkretnym działaniem probiotyków wciąż się rozwijają, obecne ustalenia są obiecujące.
Jednak poza wartościami odżywczymi mleko i nabiał mogą również oddziaływać emocjonalnie. Mleko to nasz pierwszy pokarm i może się dobrze kojarzyć. Szklanka mleka może przywołać wspomnienia z dzieciństwa, chwil, kiedy byliśmy kochani i chronieni.
Karolina Kasperek