Jakie są korzyści bielenia obory?
Podczas bielenia usuwamy nieestetyczne zabrudzenia. Poprawiamy także komfort krów i zabezpieczamy zwierzęta przed wieloma chorobami roznoszonymi przez muchy. Po zabiegach bielenia, much w oborze jest znacznie mniej.
Jak samodzielnie wykonać bielenie obory?
Zabieg przeprowadzany domowymi metodami nie jest drogi, gdyż szacuje się, że worek 20 kg wapna hydratyzowanego kosztuje od 15 do 20 zł. Wystarcza on na pomalowanie 150–200 m². Bielenie wykonuje się przygotowanym wcześniej mlekiem wapiennym o stosunku wapna hydratyzowanego do wody 1 do 5.
Jak przygotować siebie i ściany obory do bielenia?
Pamiętajmy, że mleko wapienne działa drażniąco na skórę, ze względu na to należy do zabiegu przystąpić w odpowiedniej odzieży ochronnej (kombinezon, rękawice), osłaniając dodatkowo twarz (usta, nos – maska ochronna, oczy – okulary).
- Ważne jest zabezpieczenie wyposażenia obory przed przystąpieniem do bielenia przy użyciu taśmy malarskiej, a także okien, bo inaczej ograniczymy dostęp światła do budynku
Oborę najlepiej bielić latem
Najlepiej bielić obory latem ze względu na niski poziom wilgoci w ścianach i wyższą temperaturę, sprzyjające funkcji bielenia, jaką jest również dezynfekcja. Mleko wapienne plus wysoka temperatura otoczenia i brak wilgoci wspomaga hamowanie rozwoju mikroorganizmów. Jesienią natomiast jest trochę niższa temperatura i większa wilgotność, ale mamy najwięcej zabrudzeń powodowanych przez muchy, dlatego niektórzy hodowcy decydują się na zabieg w tym okresie.
Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Andrzej Rutkowski